Zakladatel společnosti JD.com a miliardář Liu urovnává občanskoprávní spor o znásilnění v USA

Richard Liu, zakladatel čínského giganta v oblasti elektronického obchodování JD. com, odstoupí z funkce generálního ředitele.

Richard Liu, zakladatel čínského giganta v oblasti elektronického obchodování JD.com, odstoupí z funkce generálního ředitele. Jeho odchod přichází poté, co řada významných technologických zakladatelů opustila své vedoucí pozice v souvislosti s regulačními zásahy Pekingu do domácího technologického sektoru.

Bilionář Richard Liu, zakladatel jedné z největších čínských platforem pro elektronické obchodování JD.com, urovnal občanskoprávní žalobu podanou bývalou studentkou Michiganské univerzity Liu Jingyao, která ho obvinila ze znásilnění.

Žaloba byla součástí dlouhotrvající právní bitvy mezi Richardem Liu a Liu Jingyao, která jako 21letá studentka v roce 2018 uvedla, že ji Richard Liu znásilnil po večeru stráveném na večeři a pití.

V prohlášení stran žaloby, které agentuře Reuters poskytla společnost JD.com, se uvádí: "Richard Liu se rozhodl, že se dohodne na vyrovnání: "

Dále potvrdilo, že případ, který minulý týden začal u minnesotského soudu výběrem poroty, byl urovnán, ale nezveřejnilo podmínky urovnání.

JD.com se k případu odmítla blíže vyjádřit, zatímco právníci Richarda Liu a Liu Jingyao na žádost o komentář bezprostředně nereagovali.

Richard Liu je v Číně vysoce postavený miliardář, který založil a do začátku letošního roku byl výkonným ředitelem společnosti JD.com. V dubnu předal otěže generálního ředitele Xu Leiovi.

Liu Jingyao podal občanskoprávní žalobu v dubnu 2019, čtyři měsíce poté, co prokuratura odmítla vznést proti Richardu Liuovi trestní obvinění.

Případ silně pošramotil Liuovu pověst v Číně a podrobil kontrole jeho kontrolu nad gigantem v oblasti elektronického obchodování. V roce 2019 rezignoval na členství v poradním orgánu čínského parlamentu s odkazem na "osobní důvody".

Případ také popudil mnoho žen v Číně, kde se o problémech, jako je sexuální obtěžování a napadení, dlouhá léta na veřejnosti mluvilo jen zřídka, dokud se v roce 2018 neprosadilo hnutí #MeToo, které však od té doby čelí cenzuře na internetu a oficiálním tlakům.

Příznivci Liou Jing-jao na čínských sociálních sítích označili urovnání sporu za vítězství čínského hnutí #MeToo.

Zprávy o urovnání sporu začaly v neděli rychle frčet na čínských sociálních sítích, zprávy na toto téma si přečetlo více než 110 milionů lidí.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články