Západ se snaží sankcemi zničit ruskou ekonomiku. Co si o tom myslí finanční analytici?

Západ reagoval na ruskou invazi na Ukrajinu přílivem sankcí, které jsou určené k tomu, aby zmrzačily ekonomiku Ruska. Ekonomové navíc naznačují, že by to skutečně ve výsledku mohlo fungovat.

Západ reagoval na ruskou invazi na Ukrajinu přílivem sankcí, které jsou určené k tomu, aby zmrzačily ekonomiku Ruska. Ekonomové navíc naznačují, že by to skutečně mohlo fungovat.

G-7 (Skupina sedmi hlavních ekonomik) uložila nebývalé sankce vůči centrální bance Ruska. Došlo i na rozsáhlá opatření ze strany Západu proti oligarchům a úředníkům země, včetně ruského prezidenta Vladimir Putina.     

Klíčové ruské banky byly bez milosti vyloučeny ze systému SWIFT (International Payments System). Sankce oznámené USA se přes víkend také zaměřily na národní fond bohatství a na Ministerstvo financí Ruské federace.

Moskevský akciový trh byl ve středu uzavřen již třetí po sobě jdoucí den a největší věřitel země, Sberbank, zaznamenal prudký pokles hodnoty akcií. Zhroutili se i akcie jiných významných ruských hráčů v Londýně, včetně Rosneft a Lukoil.

Ruská centrální banka v pondělí více než zdvojnásobila klíčovou úrokovou sazbu země z 9,5% na 20%, ve snaze omezit propad ruské ekonomiky.

"Finanční podmínky se zpřísnily na podobnou úroveň roku 2014 (Kdy došlo k anexi Krymu). Zatímco vývoz je v zásadě omezen sankcí, očekáváme, že dojde meziročně o 5% poklesu z důvodu fyzického narušení vývozu přes černé moře. Tento rozsah poklesu je podobný 7,5% poklesu v průběhu finanční krize v roce 2008/9 a 6,8% kontrakce během finanční krize Ruska v roce 1998,” vyjádřil se Clemens Grafe, hlavní ruský ekonom Goldman Sachs.

“Nejhorší scénář pro Rusko z hlediska mezinárodních sankcí by zahrnoval omezení toku ropy a plynu, který představuje přibližně polovinu všech nákladů vývozu a třetinu vládních příjmů,” řekl Liam Peach, ekonom rozvíjejících se trhů v Capital Economics.

 

Čína


 

“Hloubka recese závisí na vývozu,” sdělil Steven Bell, hlavní ekonom v BMO Global Asset Management a řekl navíc, že Rusko nyní čelí "vážné finanční krizi,". Hlavní úloha Číny je proto pro Moskvu stále důležitější.

"Rusko také přesunulo velkou část svých devizových rezerv do čínské měny a zapsalo své platební systémy do čínských bank. Čína může držet klíč k schopnosti Ruska udržet konflikt, "řekl nakonec.

“Dosud ze strany Číny neexistují žádné sankce o ruském vývozu. Hlavním omezením pro Rusko je neschopnost využít své devizové rezervy, aby byl vyrovnáván rubl, což by mohlo být překonáno změnou rublové referenční měny do čínského jüanu z amerického dolaru.”  řekl Grafe.

  


 

Zdroje: cnbc.com; unsplash

Nejnovější články