Autor: Adam Spáčil

Zde je 5 důvodů, proč by se podle Bank of America mohly USA do března dostat do recese

Americká ekonomika by se mohla během příštích 10-12 týdnů ocitnout na pokraji recese, uvedla v pátečním sdělení Bank of America.

Americká ekonomika by se mohla během příštích 10-12 týdnů ocitnout na pokraji recese, uvedla v pátečním sdělení Bank of America.

Tak by se podle jejího časového plánu ekonomika do března ocitla v období kontrakce, což by odpovídalo konsenzu mezi podnikateli, že se blíží pokles. Nedávný průzkum Conference Board ukázal, že 98 % ředitelů podniků očekává, že recese nastane v roce 2023, což je více než předchozí údaj 95 %.

Tato potenciální recese byla označena za nejtelegrafičtější recesi v historii, protože se zdá, že pokles očekávají všichni. A k takovému uvažování je dobrý důvod vzhledem k tomu, že v roce 2022 prudce vzrostly úrokové sazby v kombinaci s extrémní volatilitou na komoditních trzích, která pomohla udržet trvalou inflaci.

Nyní se náznaky recese stupňují, tvrdí Michael Hartnett z Bank of America, který jako důvod k domněnce, že recese je pravděpodobná do začátku roku 2023, uvedl těchto pět signálů:

1. Recese v roce 2023. Výnosová křivka je nejvíce inverzní od října 1981, přičemž výnos desetiletých amerických státních dluhopisů je v současné době přibližně o 80 bazických bodů nižší než výnos dvouletých amerických státních dluhopisů. Výnosová křivka je spolehlivým předstihovým ukazatelem recese, který investoři pozorně sledují.

2. Ropa se za šest měsíců propadla o 40 %, a to navzdory různým příznivým faktorům, jako je obnovení ekonomiky Číny, omezení cen ruské ropy, prázdné americké strategické ropné rezervy a omezená nabídka OPEC. Klesající ceny ropy by naopak mohly signalizovat potenciální oslabení poptávky.

3. Akcie bank klesly za pouhé čtyři dny o 10 %. To by mohlo signalizovat, že investoři očekávají zpomalení hospodářského růstu. Akcie bank jsou často označovány za "kanárka v uhelném dole" a bolest poklesu pocítí dříve než akcie v jiných sektorech.

4. Nové zakázky ve zpracovatelském průmyslu ISM klesají tři měsíce po sobě během současného období vysokých zásob. Celkově to slouží jako potenciální signál, že podniky očekávají nebo již pociťují zpomalení zákaznických objednávek.

5. Index prodejů domů v USA se meziročně snížil o 37 %, zatímco ceny domů ve Švédsku, na Novém Zélandu, v Kanadě a v australském Sydney klesly o 13 %, 11 %, 10 % a 5 %. Celkově lze říci, že trh s bydlením v USA i v zahraničí zpomaluje, což může mít negativní vliv na bohatství a poškodit spotřebitelské výdaje.

Pro investory možnost recese znamená, že by se měli držet vlastnictví kvalitních investic, uvádí se v poznámce. "Nejlepším zajištěním jak pro základní scénář, tak pro rizikový scénář 2023 jsou v tuto chvíli státní dluhopisy a nudné akcie se silnou rozvahou," uvedl Hartnett.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články