Zde je návod, jak investovat jako miliardář Warren Buffett během volatilního trhu

Divoké výkyvy na akciovém trhu vás mohou stresovat ohledně vašich investic. Pokud jste však vzali radu od miliardáře Warrena Buffetta, neměli byste se příliš starat o každodenní pohyby na trhu.

„Musíte být připraveni, když si koupíte akcii, aby klesla o 50 % nebo více. Musíte se s tím smířit a cítit se pohodlně po celou dobu jejího držení, “ řekl generální ředitel Berkshire Hathaway během shromáždění akcionářů v roce 2020.

Tento 91letý muž, který má podle Forbesu jmění v hodnotě 109,2 miliardy dolarů, je nazýván nejlepším investorem na světě. Když se Buffett podívá na akciový trh, vidí společnosti místo akcií.

„Ignorujeme 99,9 % toho, co vidíme, i když po nich přejíždíme očima. A pak tu a tam vidíme něco, co vypadá, jako by to pro nás jako firmu mělo atraktivní cenu,“ řekl Buffett na setkání Berkshire Hathaway v roce 2008.

Pokud si chcete vzít radu od Warrena Buffetta, zde jsou některé z jeho klíčových principů, které můžete začlenit do své investiční praxe.

Myslete dlouhodobě

Když Buffett nakupuje akcie, je v tom na dlouhou trať.

„Pokud existuje jedna kvalita, kterou potřebujete, abyste mohli investovat jako Warren Buffett, je to trpělivost,“ řekl akcionář Berkshire Hathaway Robert Johnson, profesor financí na Heider College of Business Creighton University v Omaze, Nebraska, Buffettově rodném městě.

Buffett tuto filozofii v průběhu let prosadil.

„Když kupujeme akcii, byli bychom s touto akcií spokojeni, i kdyby nám řekli, že se trh na pár let uzavře. Díváme se na obchod,“ řekl.

Přirovnal to ke koupi farmy.

„Nedostali byste cenu každý den a neptali byste se, zda byl letos výnos trochu nad očekáváním, nebo trochu klesl. Podíval by ses, co ta farma časem vyprodukuje."

Investujte do toho, co znáte

Buffetta proslavil výrok „nikdy neinvestujte do podnikání, kterému nerozumíte“.

„Musíte se naučit, jak si vážit podniků a znát ty, které jsou v okruhu vašich kompetencí, a ty, které jsou mimo,“ řekl Buffett Becky Quick z CNBC během rozhovoru pro „Squawk Box“ v roce 2019.

To neznamená, že si myslí, že musíte být odborníkem na každou společnost.

Investoři potřebují mít „schopnost správně ohodnotit vybrané podniky,“ napsal ve svém výročním dopise pro akcionáře z roku 1996.

Zaměřte se na dobré společnosti

Buffett se rád zaměřuje na společnosti, které mají dobrý obchodní model, který je udržitelný po velmi dlouhou dobu, řekl Johnson.

Musí to být za správnou cenu. Buffett je dobře známý jako hodnotový investor, což je někdo, kdo si vybírá akcie, které se zdají být obchodovány za méně, než je jejich vnitřní hodnota.

„Je mnohem lepší koupit báječnou společnost za férovou cenu než férovou společnost za báječnou cenu,“ napsal slavný investor ve svém výročním dopise akcionářům Berkshire Hathaway v roce 1989.

Stále se vzdělávejte

Buffett je velkým zastáncem neustálého učení po celý život.

Když mu bylo 10 let, přečetl každou knihu o investování ve veřejné knihovně v Omaze a mnoho z nich přečetl dvakrát. A on se nezastavil.

"Byl jsem v jeho kanceláři před několika lety." Jeho stůl se jen hemží knihami a jsou to knihy o mnoha různých tématech,“ řekl Johnson.

Buffett jednou řekl, že přečte asi 500 stran týdně.

"Zůstávám velmi zaujatý v myšlence číst vše, co je v dohledu," řekl Buffett na setkání Berkshire Hathaway v roce 2007.

Zdroje: cnbc.com, freepik.com

 

Nejnovější články