Autor: Radka Guzi

Zdražování potravin také díky vyšší ceně plastů

Nepříjemné zdražování potravin je ovlivněno hned několika faktory mimo jiné také zdražováním plastů, do kterých jsou právě potraviny baleny. Tento fakt má tak negativní vliv na konečnou cenu potravin, které jsou díky tomu ještě dražší.

Nepříjemné zdražování potravin je ovlivněno hned několika faktory mimo jiné také zdražováním plastů, do kterých jsou právě potraviny baleny. Tento fakt má tak negativní vliv na konečnou cenu potravin, které jsou díky tomu ještě dražší.

Ceny plastů obecně rostou již delší dobu. Významnou událostí, která ještě zdražování plastů podpořila, byla právě covidová pandemie, která poptávku po plastech enormně navýšila a přispěla k zdražování plastů.

Celkové situaci ohledně cen plastů taktéž nepomáhají skutečnosti jako vojenské útoky na Ukrajiny nebo zvyšování cen energií a surovin. Některé přísady, které jsou nutné pro výrobu plastů, se totiž vyrábějí přímo v Rusku a tento dovoz byl nyní zastaven.

Jedná se především o polyethylen, tedy měkký plast, který se využívá především pro balení potravin. Je to jeden z nejběžnějších plastů, který můžeme najít například na salátových okurkách, paprikách, mase, ovoci a plno dalších potravin. Nutno podotknout, že se tento plast také velmi často používá pro drogerii, obecně plastových tašek, ale i pro obalení například nábytku.

Generální ředitel výrobce plastů Trioworld Andreas Malmberg konstatoval, že se tyto obalové plasty na potraviny zdražili přibližně o 70 % a z hlediska výhledu do budoucnosti se očekává, že zdražování ještě neskončilo. Dokonce se odhaduje, že se jejich cena navýší ještě o dalších 20 %.

Konečnou cenu si zaplatí zákazník

Konečný zákazník je tak donucen zaplatit nejen za drahé potraviny, ale i za jejich drahé obaly. Situace začíná být opravdu vypjatá a projevuje se také na náladě spotřebitele. Domácnosti jsou tak vystaveny další zatěžkávající zkoušce.

Zdražování potravin může mít ale i pozitivní efekt. Tento fakt totiž přímo nutí spotřebitele, aby se více zamysleli nad tím, jak k potravinám přistupovat. Může se tak urychlit například to, že plastové tašky pomalu a jistě zmizí z obchodních řetězců, nebo že si spotřebitel bude raději kupovat a podporovat ekologičtější varianty při prodeji potravin. Možná se dočkáme také časů, kdy nebudeme moci zeleninu a ovoce vážit v plastových sáčcích. Tím pádem bychom mohli hovořit o tom, že zdražování plastů, nám pomohlo být šetrnější k životnímu prostředí.

Do plastů se také balí hotová jídla z restauracích a fast foodů. Některé studie naznačují, že právě z tohoto odvětví je nejvyšší plastový odpad, který se pak nachází například v oceánech. Je zřejmé, že zdražování můžeme očekávat i zde.

Jak to s cenami plastů bude dál?

Vzhledem k tomu, že jsou plasty vyráběny z ropy a některé přísady přímo v Rusku, budoucnost cen plastů bude spočítávat také v tom, jestli budou dodávky z Ruska pokračovat. Situaci by pozitivně mohlo ovlivnit i to, že dojde k přesměrování obchodní spolupráce například směrem k USA. Zbavení závislosti na Rusku a nalezení jiného řešení s sebou ovšem nese určitý časový úsek, který se bez zdražování plastů neobejde.

Jestliže spotřebitelé zareagují na situaci tím, že budou odmítat kupovat potraviny obalené plastem, mohlo by to vyvolat tlak na prodejce potravin, který by mohli začít preferovat ekologičtější řešení.

 

Zdroje:

svt.se

unsplash.com

Nejnovější články