Zelenskyj vyzývá ruské brance, aby "sabotovali" vojenské operace, a nabízí ochranu těm, kteří se vzdají

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se snaží předstihnout Rusko zevnitř. Sedmiměsíční snaha Ruska o dobytí sousední Ukrajiny byla nedávno poznamenána částečnou vojenskou mobilizací, první v zemi od druhé světové války, uvedla televize NBC News.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se snaží předstihnout Rusko zevnitř.

Sedmiměsíční snaha Ruska o dobytí sousední Ukrajiny byla nedávno poznamenána částečnou vojenskou mobilizací, první v zemi od druhé světové války, uvedla televize NBC News.

Mobilizační úsilí ruského prezidenta Vladimira Putina má dopad na 300 000 záložníků - mnozí z nich podstupují velké úsilí, aby se vyhnuli odvodu. Někteří z nich dokonce zamířili k hranicím, přestože jim za dezerci hrozí až 10 let vězení.

Ve videoposelství v pátek pozdě večer ukrajinského času Zelenskyj řekl, že se snaží "sabotovat" nevyprovokované snahy Ruska o dobytí země.

"Pokud se dostanete do ruské armády, pak sabotujte jakoukoli činnost nepřítele, narušujte jakékoli ruské operace, poskytněte nám všechny důležité informace o okupantech: jejich základny, velitelství, muniční sklady," řekl Zelenskyj na adresu ruských branců.

Mobilizační úsilí přichází poté, co ukrajinské síly dobyly zpět velkou část Charkova a donutily ruské jednotky, aby se ukryly mezi místními obyvateli nebo ustoupily.

Ruské jednotky jsou údajně demoralizované, protože jejich počet klesá. Pentagon odhaduje, že ruské síly čelí 70 000 až 80 000 ztrátám. Mnozí Rusové začali válku odsuzovat, protože po celé zemi dochází k protestům - a více než 1 000 zatčených.

V sobotním projevu Zelenskyj vyzval ruské jednotky, aby se vzdaly, a zaručil jim bezpečnost.

"Je lepší se vzdát do ukrajinského zajetí, než být zabit údery našich zbraní, naprosto spravedlivými údery, když se Ukrajina v této válce brání. Bráníme to nejjasnější - bráníme naše životy, naše děti, naši svobodu," uvedl podle svých internetových stránek.

"Ruské velitele nezajímají životy Rusů - potřebují jen doplnit prázdná místa po mrtvých, zraněných, těch, kteří utekli, nebo ruských vojácích, kteří byli zajati," dodal ukrajinský prezident.

Britští a američtí představitelé tvrdí, že Putinovy nejnovější válečné snahy - včetně mobilizačního úsilí a vyhrožování použitím jaderných zbraní - mohou znamenat, že jeho invaze neprobíhá podle plánu.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články