Autor: Petr Jůn

Zemní plyn stoupá o 13 %, protože se očekává, že nadcházející chladné období zvýší poptávku

Futures na zemní plyn v USA ve středu vzrostly o více než 13 %, protože teploty klesají a podle předpovědí nás čeká další zimní počasí.

Futures na zemní plyn v USA ve středu vzrostly o více než 13 %, protože teploty klesají a podle předpovědí nás čeká další zimní počasí.

Kontrakt s dodáním v únoru posílil o 13,3 % na 4,818 USD za milion britských termálních jednotek, což je nejvyšší úroveň od listopadu.

"Výhled poptávky po vytápění pro [východní] třetinu USA se pro tento víkend a poslední lednový týden podstatně posílil," uvedl John Kilduff ze společnosti Again Capital s tím, že tuto sobotu by mohla být poptávka po zemním plynu rekordní vzhledem k předpovědi chladného počasí, která se objeví v pátek.

"Počasí se změnilo z faktoru, který celou sezónu neovlivňoval ceny a poptávku, na faktor, který je významný," dodal.

Po prudkém růstu po většinu roku 2021 ceny zemního plynu během čtvrtého čtvrtletí klesly o 36 % v důsledku vysokých teplot a poté, co trh zneklidnila varianta omikronu.

Přesto kontrakt zaznamenal 47% nárůst pro rok 2021 a pro rok 2022 je již téměř o 30 % vyšší.

"Kvůli chladnému počasí a reálným obavám z omezenější nabídky se ceny pohybují výše v celém severoamerickém komplexu," uvedl Campbell Faulkner, senior viceprezident a hlavní datový analytik společnosti OTC Global Holdings.

"Celkově na trhu však není extrémně slabá nabídka zemního plynu, která byla převládajícím trendem v posledních 10 letech," dodal.

Jeff Kilburg, investiční ředitel společnosti Sanctuary Wealth, dodal, že část nárůstu cen lze přičíst tomu, že obchodníci kryjí pozice.

"Na futures kontrakty na zemní plyn udeřila dokonalá bouře, protože na trh dopadají mrazivé teploty, protože stále existuje nedostatek nabídky, a to vše je umocněno tím, že mnoho spekulujících obchodníků s krátkými pozicemi bylo přistiženo v ofsajdu a jsou nuceni pokrýt své pozice, což přehání dnešní pohyb vzhůru," řekl.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články