Autor: Adam Spáčil

Změna profilového obrázku Elona Muska na Twitteru na krátkou chvíli způsobila, že cena projektu Bored Ape NFT prudce vzrostla

Elon Musk ve středu změnil svůj profilový obrázek na Twitteru na obrázek s různými avatary ze sbírky nehmatatelných tokenů Bored Ape, čímž prudce zvýšil cenu digitálního tokenu tohoto projektu.

Elon Musk ve středu změnil svůj profilový obrázek na Twitteru na obrázek s různými avatary ze sbírky nehmatatelných tokenů Bored Ape, čímž prudce zvýšil cenu digitálního tokenu tohoto projektu.

ApeCoin, token spuštěný tvůrci Bored Ape, společností Yuga Labs, podle údajů Coinbase vzrostl během hodiny kolem 8:00 SELČ na denní maximum 17,64 USD poté, co Musk změnil profilový obrázek. Od té doby své zisky stáhl a naposledy se obchodoval za přibližně 15,43 USD.

Není jasné, zda Musk skutečně koupil Bored Ape NFT. Miliardářovi se líbil tweet Michaela Bouhanny, jednatele aukčního domu Sotheby's, který uvedl, že obrázek byl "vytvořen pro náš prodej v Sotheby's".

"Rád vám pošlu originální soubor vyražený se souhlasem kupujícího," napsal Bouhanna na Twitteru.

To naznačuje, že Musk možná pouze kliknul pravým tlačítkem myši a obrázek uložil, aby se stal jeho profilovým obrázkem. Twitter má speciální funkci, která uživatelům umožňuje nastavit si NFT jako šestiúhelníkový obrázek na displeji, ale Muskův avatar je jen standardní profilový obrázek.

NFT jsou určeny k ověřování vlastnictví všeho od digitálního umění až po sportovní memorabilie v blockchainu. Přitahují však posměch skeptiků, vzhledem k tomu, že je snadné pokračovat v replikaci a distribuci souvisejícího obsahu online bez zakoupení tokenu.

Musk, který se nedávno dohodl na koupi Twitteru za 44 miliard dolarů, si v dalším tweetu zřejmě dělal legraci z NFT.

"Nevím... zdá se mi to trochu zaměnitelné," napsal šéf Tesly a SpaceX.

NFT jsou navrženy tak, aby nebyly zaměnitelné.

Není to poprvé, co Muskova aktivita na Twitteru vedla k divokým pohybům cen aktiv. Četné tweety šéfa společností Tesla a SpaceX způsobily, že cena bitcoinu a dogecoinu - Muskem oblíbené "meme" kryptoměny - dramaticky vzrostla nebo klesla.

Kolekce Bored Ape NFT si od svého vzniku před rokem získala kultovní oblibu a ikony opic si kupují všichni, od zarytých investorů do kryptoměn až po celebrity jako Jimmy Fallon.

Společnost Yuga Labs tento víkend vydala sbírku listin k virtuálním pozemkům v připravované "metaverzi" s názvem Otherside. Poptávka po NFT, známých jako Otherdeeds, byla tak vysoká, že zahltila blockchain Etherea, který je základem druhé největší kryptoměny na světě.

To způsobilo, že "plynové poplatky" Etherea - náklady potřebné ke schválení transakcí - prudce vzrostly. Někteří uživatelé hlásili, že museli zaplatit poplatky přesahující 4 000 USD. Společnost Yuga Labs se následně za tento debakl omluvila a uvedla, že uživatelům vrátí poplatky za plyn za všechny neúspěšné transakce.

"Omlouváme se, že jsme na chvíli zhasli světla na Ethereu," napsala společnost v sobotu na Twitteru. "Zdá se být naprosto jasné, že ApeCoin bude muset přejít na vlastní řetězec, aby mohl řádně škálovat."

V dalším nedělním tweetu společnost Yuga Labs uvedla, že "stále pracuje na vrácení peněz všem těžařům Otherdeed s neúspěšnými transakcemi jejich plynu."

Navzdory krátkému středečnímu posílení se token ApeCoin za poslední týden propadl o zhruba 17 %. S tržní hodnotou 4,4 miliardy dolarů se řadí mezi 40 nejlepších digitálních měn na CoinGecku.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články