Zpráva Fedu konstatuje vyšší obavy z inflace a potenciální recese

Ve středu zveřejněný ekonomický průzkum Federálního rezervního systému poukázal na zvýšené obavy z recese a na přesvědčení, že prudký růst inflace potrvá nejméně do konce roku.

Ve středu zveřejněný ekonomický průzkum Federálního rezervního systému poukázal na zvýšené obavy z recese a na přesvědčení, že prudký růst inflace potrvá nejméně do konce roku.

Béžová kniha centrální banky, která je souhrnem názorů z 12 okresů, uvádí, že ekonomika od poslední zprávy z poloviny května roste jen "mírným" tempem.

Spolu s tím podnikatelské kontakty hlásily celkové zpomalení poptávky, přičemž pět okresů vyjádřilo "obavy ze zvýšeného rizika recese".

"Podobně jako v předchozí zprávě byl výhled budoucího ekonomického růstu ve vykazujících okresech převážně negativní, přičemž kontaktní osoby zaznamenaly očekávání dalšího oslabení poptávky v příštích šesti až dvanácti měsících," uvádí zpráva.

Pokud jde o inflaci, která dosahuje nejrychlejšího ročního tempa od listopadu 1981, zpráva zjistila "výrazný růst cen" v celé zemi. Ceny v oblastech, jako je dřevo a ocel, se zmírnily, ale došlo k "výraznému" zvýšení cen potravin, energií a dalších komodit.

Společnosti však uvedly, že jsou stále schopny přenést zvýšení cen na zákazníky, což je další inflační příznak.

"I když několik okresů zaznamenalo obavy z ochlazení budoucí poptávky, celkově byla cenová síla stabilní a v některých odvětvích, jako je cestovní ruch a pohostinství, se firmám podařilo přenést značné zvýšení cen na zákazníky bez většího odporu," uvádí Béžová kniha.

Na trzích práce přetrvává napětí, které se však s poklesem poptávky poněkud zmírnilo. Podniky ve čtyřech okresech uvedly, že zvažují nebo již poskytly bonusy, aby kompenzovaly rostoucí ceny.

Ve dvou okresech chtěli zaměstnanci vyšší mzdy, aby kompenzovali inflaci, která v červnu dosáhla 9,1 % meziročně.

Obavy z recese v poslední době vzrostly, protože spotřebitelé, kteří byli zasaženi vyššími cenami, zpomalili svou aktivitu a domácí investice ochladly. Ekonomika v prvním čtvrtletí poklesla o 1,6 % a podle atlantského Fedu by měl HDP ve druhém čtvrtletí klesnout o 1,2 %, což odpovídá definici recese.

V reakci na plošné zvyšování nákladů zavedl Fed sérii zvyšování úrokových sazeb s cílem zkrotit inflaci.

Po středeční zprávě o indexu spotřebitelských cen, která rovněž ukázala, že inflace bez potravin a energií vzrostla rychlým tempem 5,9 %, obchodníci zvýšili své sázky na agresivnější Fed a podle údajů CME Group nyní přisuzují 83% pravděpodobnost, že centrální banka na svém zasedání později v červenci zvýší základní úrokové sazby o celý bod.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články