Začátek investování díky platbě kartou

Foto: Freepik

Začátek investování díky platbě kartou

Svět investic nabízí pro začínající investory nespočet příležitostí, jak se do toho světa nalodit a vyzkoušet si, co to vůbec znamená investovat. Pro někoho je pro začátek přijatelné pravidelné investování nižší finanční částky, pro někoho jiného jednorázová investice, může se ale i jednat například o samostudium investičního prostředí a pronikání do investičního poradenství.

S originálním způsobem, jak otevřít cestu k investování, přišla jedna z velkých bank v České republice. Pro to, aby se její klient stal investorem, postačí pouze využívat běžný osobní účet a vlastnit k němu alespoň platební kartu. Celé investiční kouzlo pak funguje tak, že pokud má klient tento finanční produkt aktivovaný, postačí mu pouze platit touto platební kartou u obchodníků. Všechny platby se mu automaticky zaokrouhlují na celé 20 Kč nahoru. Tyto nastřádané drobné jsou nejprve v blokaci a poté při dovršení částky 300 Kč se automaticky investují do fondu této banky. Celá atraktivita spočívá v nulových poplatcích a poměrně zajímavé likviditě finančních prostředků, která činí 5 dní.

Výhody

Nespornou výhodou je, že si člověk může bezplatně vyzkoušet investování. Může sledovat, jak se jeho částka vyvíjí v čase a seznámit se s investičním poradenstvím. Nízká investovaná částka cílí i na velmi opatrné investory nebo na zklamané investory, kteří měli v minulosti nějakou negativní zkušenost. Tento finanční produkt tak může být prvním krokem, kdy si prvoinvestor vše vyzkouší a pustí se i do větších investičních obchodů. Banka si pro investování vybrala jeden ze svých nejúspěšnějších fondů, který má i svého portfoliového manažera a nabízí tak svým klientům se podílet na úspěchu velmi známých firem.

Investování tímto způsobem zohledňuje a využívá čísla statistik, které nám ukazují, že počet platebních karet a bezhotovostních transakcí takto provedených velmi stoupá. K této dynamice ovšem přispěla i koronavirová krize, která vyzívala a mediálně podporovala právě tento způsob placení.

Něco navíc

Po velkou úspěšnost tohoto finančního produktu se banka rozhodla dát celému mikroinvestování nový rozměr a spustila k tomuto investování navíc možnost zvyšovat si naspořené částky několikanásobně rychleji, například 3x i 5x. To způsobilo turbulentní zrychlení a umožnilo investorům odkládat místo 300 Kč za měsíc už například 1 200 Kč.

Sjednání finančního produktu

Jelikož se pořád jedná o investici, musí zřízení tohoto finančního produktu splňovat i legislativní podmínky. Při sjednávání se tedy nevyhnete investičnímu dotazníku a investičnímu poradenství. Samotné zřízení daného produktu poté trvá několik minut. Sledovat investice může klient ve svém internetovém bankovnictví, v mobilní aplikaci nebo ve svém investičním portále. Jak již bylo zmíněno nezbytnou podmínkou tohoto investičního produktu je vlastnění osobního účtu a platební karty. To znamená, že banka neumí finanční produkt sjednat klientům, kteří vlastní osobní účet v jiné bankovní instituci. Po zřízení produktu stačí vzít pouze platební kartu a zaplatit s ní v obchodě nebo na internetu.

Strategie banky nebo investiční edukace?

K zamyšlení zbývá otázka, jestli tento finanční produkt si zvolila daná banka proto, aby naplnila svojí obchodní investiční strategii nebo tím přispívá k samotné edukaci investic. Ať už je odpověď na obě otázky kladná či nikoliv, jedná se bezesporu o zajímavost ve světě investic a každý klíč, který otevírá pomyslné dveře investic je bezpochyby příznivě vítán.

 

Zdroje: bbc.com, Freepik

 

Podobné články