'Ještě nejsme ani zdaleka na dně,' říká přední ekonom v době, kdy se světové trhy propadají

Podle jednoho z ekonomů čeká akciové trhy v létě další silný výprodej, protože centrální banky po celém světě zvyšují úrokové sazby ve snaze bojovat s rostoucí inflací.

Podle jednoho z ekonomů čeká akciové trhy v létě další silný výprodej, protože centrální banky po celém světě zvyšují úrokové sazby ve snaze bojovat s rostoucí inflací.

Brunello Rosa, který je generálním ředitelem a vedoucím výzkumu v poradenské společnosti Rosa & Roubini, kterou spoluzaložil se známým tržním medvědem Nourielem Roubinim, se domnívá, že centrální banky čeká ještě mnohem větší zpřísňování měnové politiky a další špatné zprávy o hospodářské aktivitě.

"Nyní je čas na opětovné zhodnocení ekonomických základů po celém světě, pokud jde o růst," řekl v pátek v pořadu CNBC "Street Signs Europe".

"Pro trhy je těžké být zcela optimistický, když inflace roste, růst klesá a úrokové sazby po celém světě rychle rostou."

Průmyslový index Dow Jones se ve čtvrtek propadl o více než 1 000 bodů a index Nasdaq Composite se propadl o téměř 5 %, čímž vymazal středeční rally. Počáteční úleva nad tím, že americký Federální rezervní systém vyloučil agresivnější zvyšování úrokových sazeb, zřejmě ustoupila obavám, že cyklus prudkého zvyšování sazeb s cílem omezit prudce rostoucí inflaci by mohl poškodit hospodářský růst.

Rosa uvedl, že investoři zpočátku uvítali zprávu, že zvýšení o 75 bazických bodů je mimo hru, ale varoval, že to znamená, že v příštích několika měsících dojde k několika zvýšením o 50 bazických bodů. Uvedl také, že Bank of England je v současné době jedinou centrální bankou, která je realistická, poté co politici ve čtvrtek v Londýně varovali před riziky recese, kterým britská ekonomika čelí.

"Je jasné, že všechny [centrální banky] v této fázi mluví tvrdě. Skutečnost je však taková, že velké zpřísňování nakonec povede k hospodářskému poklesu," řekl.

"V eurozóně ani ve Spojených státech si ani zdaleka neuvědomují, že ve skutečnosti dojde k určité formě poklesu ekonomické aktivity," dodal později.

Rosa uvedl, že očekává, že válka na Ukrajině bude trvat mnohem déle, než mnozí účastníci trhu předpokládají, a přidá se k dalším nepříznivým faktorům, jako jsou problémy dodavatelských řetězců, prudce rostoucí inflace a zvyšující se úrokové sazby.

Panevropský index Stoxx 600 v pátek ráno klesl o 1 % v návaznosti na výprodej na Wall Street a v letošním roce se již propadl o více než 11 %. V Asii v pátek hongkongský index Hang Seng vedl regionální ztráty, když klesl o 3,81 %. V pevninské Číně se Shanghai Composite propadl o 2,16 %, zatímco Shenzhen Component ztratil 2,14 % na 10 809,88 bodu.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com