Recenze Degiro: Jsou i lepší brokeři

V této recenzi brokera Degiro se podíváme na to proč si myslím, že jsou v Česku lepší brokeři.

Verdikt recenze DEGIRO

DEGIRO je německo-nizozemský online diskontní makléř. Firma byla založena v roce 2008 bývalými zaměstnanci jiné makléřské společnosti v Nizozemsku. Na začátku roku 2021 se společnost DEGIRO spojila se společností flatexDEGIRO Bank AG, čímž vznikl největší online broker zaměřený pouze na exekuce v Evropě s vlastní bankovní licencí.

Osobně si myslím, že v Česku jsou i lepší brokeři. Ať už hledáte nejlepšího akciového brokera a nebo nejlepšího brokera na CFD. V obou případech jsou na trhu lepší brokeři u kterých necháte méně peněz za poplatky. Dříve bylo Degiro populární především kvůli tomu, že danilo dividendy z USA 15%. Dnes už to ale dělají skoro všichni brokeři a tak nevidím, žádnou velkou výhodu v tom, že půjdete k Degiro.

Možná snad jen bezpečnost brokera. Degiro je veřejně obchodovaná společnost a je dlouhodobě profitabilní. To se ale dá říct například o XTB nebo interactive brokers taky.

DEGIRO je regulována špičkovými finančními úřady, jako je Spolkový úřad pro finanční dohled (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht, neboli BaFin) v Německu. Nicméně poplatky za obchodování a měnovou konverzi jsou v dnešní době bezpoplatkových brokerů problematické. U Degiro navíc každý rok platíte ten otravný poplatek za využití burzy. Není to sice velký poplatek ale i těch 2.5 Eura za burzu ročně se nasčítá. Já už Degiru na těchto poplatcích nechal alespň 50 Eur. Tento poplatek je opravdu jediněčný pro degiro, žádný jiný broker ho nemá.

Takže závěr recenze Degiro: Šel bych spíše k jinému brokerovi. Pokud chcete akcie, šel bych k eToro. Pokud chcete CFD šel bych k XTB.

Celkové hodnocení brokera 80%

Co je to Degiro?

Degiro nabízí uživatelům možnost obchodovat s akciemi. Degiro je v české republice oblíbený broker především pro bezpečnost při investování do akcií a velký výběr dostupných instrumentů. Například je jeden z mála brokerů, kteří nabízí obchodování opcí.

Poplatky u DEGIRO

Jak už bylo řečeno dříve, DEGIRO je poplatkový broker. Jinými slovy, platíte u něj poplatek za nákup a prodej akcií a ETF. Tento poplatek není extrémně vysoký ale například Interaactive Brokers má poplatky nižší. U Degiro například za nákup akcií na Americké burze budete platit 2 Eura za pokyn. Navíc potom platíte každý rok 2.5 Eura za využívání burzy. Tyto poplatky se rychle nasčítají a v době bezpoplatkových brokerů jsou dle mého názoru až příliš vysoké.

Co se týče poplatku za burzu platíte vždy když tu burzu takzvaně "využíváte". Tedy když tam například držíte akcie. Jediná vyjímka kdy neplatíte tento poplatek je při využití své domovské burzy (u nás České burzy).

Poplatky za ETF

Degiro nabízí uživatelům možnost nakoupit etf bez poplatků. Můžete tedy například každý měsíc investovat do etf kopírující S&P 500 a to úpně bez poplatků. Celý seznam etf, které můžete nakoupit zdarma je uveden na seznamu na stránkách degiro.

Poplatky za Opce

Poplatky za obchodování s opcemi na akciové indexy jsou u Degiro poměrně nízké.

DEGIRO si účtuje poplatek za připojení ve výši 5 EUR za kalendářní měsíc za využívání amerických trhů s opcemi na akciové indexy. Tento poplatek se účtuje za obchodování a držení pozic na těchto trzích bez ohledu na počet a velikost transakcí.

Na rozdíl od některých makléřů si DEGIRO účtuje poplatek za realizaci/připsání/peněžní vypořádání opcí, ačkoli činí pouze 1 € za kontrakt.

Poplatky za opce u DEGIRO se odvíjejí od objemu, tj. poplatek, který zaplatíte, závisí na počtu kontraktů, které nakoupíte. Například u USA $0.75/ kontrakt.

Vklady a výběry u Degiro

Vkládání i výběry se provádí pomocí banovního převodu. Buď v českých korunách nebo v eurech. Vklady a výběry jsou zdarma a trvají cca 2 dny. Pokud vložíte peníze v korunách. Budou automaticky převedeny na Eura a to za tržní kurz, degiro si bere poplatek 0.25% když to opět porovnáme s konkurencí tak Degiro prohrává ve většině případů. Například eToro Vám umožňuje provádět měnovou konverzi pomocí eToro Money zdarma.

Vkládat a vybírat peníze můžete pouze na bankovní účet, který jste přidali k Vašemu Degiro účtu. Můžete si být tedy jistí, že nikdo nebude moct vybrat peníze na svůj účet i kdyby se vám dostal do účtu.

Negativem je, že není k dispozici pohodlná a rychlá možnost vkladu prostřednictvím kreditní karty nebo PayPal.

Bezpečnost u DEGIRO

Snad nejlepší bod u Degira je bezpečnost. Degiro je dle mého názoru velice bezpečné.

U DEGIRO si můžete být jisti, že vaše investice jsou drženy bezpečně. K držení vašich aktiv používá DEGIRO samostatnou entitu (SPV). To znamená, že vaše aktiva jsou držena odděleně od aktiv společnosti DEGIRO. Jediným úkolem této entity je správa a ochrana vašich investic. Ze zákona nemůže SPV vykonávat žádné obchodní činnosti. V případě, že by se společnosti DEGIRO něco stalo, nebudou vaše investice součástí právní podstaty, ale zůstanou v úschově samostatné entity. Tato entita bude držet vaše aktiva u třetích stran. Pokud je to možné nebo právně vyžadováno, společnost DEGIRO bude požadovat, aby tyto třetí strany zajistily segregaci aktiv, aby byly investice klientů společnosti DEGIRO chráněny i proti jejich bankrotu.

Celkové hodnocení brokera 80%

Typy účtů u Degiro

Při registraci si můžete vybrat ze 4 typů účtů: Custody, Basic, Active a Trader, výběr účtu Vám ovlivní jaké finanční instrumenty budete mít k dispozici. Například pokud chcete obchodovat opce, musíte mít účet trader. Při zakládání účtu, pokud sami nezvolíte jiný typ profilu, vám bude automaticky otevřen účet typu Basic.

Rozdíly jedlitlivých účtů najdete níže. Pokud jste ale začátečník myslím si, že profil Basic nebo Custody je pro Vás nejvhodnější. Pro zkušené může dávat smysl i například profil Trader.

Typ účtu se dá později z profilu Basic změnit například na Trader. Změnu zpět na profil Basic už ovšem za Vás musí provést v DEGIRU. Můžete o to požádat emailem zaslaným na podporu DEGIRA.

1. Custody

S účtem typu Custody, můžete nakoupit akcie, ETF a další aktiva na platformě DEGIRA. Nemáte ovšem k dispozici debit money, různé deriváty a shortování.

Akcie, které jsou drženy v rámci účtu Custody, nebudou propůjčovány společností DEGIRO a proto jsou takové cenné papíry chráněny proti krachu společnosti DEGIRO. Na druhou stranu musíte platit poplatek za zpracování dividend.

2. Basic

U účtů typu Basic máte k dispozici úplně stejné možnosti jako s účtem Custody. S typem tohoto účtu tedy můžete nakupovat akcie, ovšem umožňujete Degiru, aby Vaše cenné papíry půjčovala k shortování.

Na druhou stranu neplatíte poplatek za zpracování dividendy. Já osobně jsem se rozhodl pro tento profil. Věřím, že společnost DEGIRO je stabilní a nebude mít žádné finanční problémy. Nevadí mi tedy, že jsou mé akcie půjčovány.

3. Active

U účtu Active máte přístup ke všem produktům společnosti DEGIRO a to včetně ruzných derivátů, debit money a shortování akcií.

Tento typ účtu je vhodný pokud máte v plánu využívat různé deriváty a jiné produkty. Pro začátečníka se pravděpodobně nebude jednat o dobrou volbu.

4. Trader

Úplně stejný jako účet Active akorát má mnohem vyšší limity pro různé instrumenty.

Vhodné pro opravdu zkušené obchodníky, kteří si uvědomují rizika spojená s využitím daných instrumentů.

Obchodní platforma na Degiro

Degiro umožňuje obchodování na velmi jednoduché platformě WebTrader. Platforma je dostupná jak pro web tak i pro mobilní telefon a nebo tablet. Platforma je přehledná a velmi jednoduchá pro použití. Uživatelské rozhraní je přívětivé a nákup akcií je jednoduchý. Nevýhoda může být chybějící demo účet, takže si bohužel platformu nemůžete jen tak na nečisto vyzkoušet.

Na platformě máte přehled o portfoliu, můžete si vytvořit watchlist a máte také k dispozici spoustu informací o jednotlivých akcií.

Navíc máte k dispozici přehled zpráv z trhu, který se především na mobilním telefonu hodí.

Přihlášení a zabezpečení

Můžete si vybrat mezi jednofázovým nebo dvoufázovým přihlášením. Dvoufázová možnost je k dispozici prostřednictvím služby Google Authenticator. Doporučujeme dvoufázové přihlášení, protože je bezpečnější.

Celkové hodnocení brokera 80%

Nevýhody DEGIRA

K nevýhodám degira nepochybně patří poplatky za obchod. V dnešní konkurenci brokerů, kteří poplatky namají je DEGIRO nepochybně horší co se poplatků týče.

Nejedná se pouze o poplatky za obchod. Jedná se dále o poplatky za použití burzy, který se platí každý rok. Jendá se o 2-3 eura za jednu burzu kterou využiteje ročně. Většinou při nákupu používáme tak 2 až 3 burzy, takže se tento poplatek většinou pohybuje pod hranicí 10 eur ročně.

Snad žádný z konkurentů takový poplatek nemá. Z mého pohledu se jedná o jednoznačnou nevýhodu degira.

Další nevýhoda může být při nákupu českých akcií, které vyplácí dividendu. Můžete být nepříjemně překvapeni když dostanete výpis z DEGIRA a uvidíte 35% daň z dividendy. Podle zákonů by v Česku měla být pouze 15%.

Výhody DEGIRA

K výhodám degira patří určitě 15% daň z dividendy u amerických akcií, které jsou na takzvaném green listu. Nicméně dnes už to dělá skoro každý broker a proto je degiro až na 5. místě v našem seznamu nejlepších brokerů na dividendy.

Další výhoda je bezpečnost.Degiro je veřejně obchodovaná společnost navíc je Degiro jeden z mála brokerů, který vám umožní akcie vlastnit na Vaše jméno. Reálně jste tedy napsáni jako vlastníci akcie a máte právo hlasovat například na valné hromadě společností.

Výběr instrumentů je na degiru lepší než u většiny konkurentů. Všeobecně mi přijde, že na degiru máte k dispozici hodně akcií a to všetně small-cap akcií z evropy, které u spousty ostatních brokerů nenajdete.

Zkušenosti s DEGIRO

zkušenost s Degiro je všeobecně pozitivní. Určitě nelituji toho, že jsem si založil účet. Poplatky jsou sice nepříjemné ale jsou transparentně uvedeny takže jsem věděl do čeho jdu. Každý broker se snaží vydělat peníze. Pokud je tedy broker bezpoplatkový je velmi pravděpodobné, že si ty poplatky skryje někde jinde. Dřív nebo později je ale stejně zaplatíte. Kdyby brokeři opravdu poskytovali nákup akcií zdarma a bez jakýchkoliv skrytých poplatků, pravděpodobně by zkrachovali. U Degira se mi líbí bezpečnost. Pokud chci, akcie mohu mít napsány na mé jméno, broker je navíc regulován evropskými úřady a nemá sídlo na Kypru.

Celkové hodnocení brokera 80%

Instrumenty DEGIRO

DEGIRO má solidní portfolio produktů, i když forex a CFD nejsou k dispozici. Pokud jde o akcie, opce a futures, je DEGIRO skutečně konkurenceschopná. Výběr fondů a dluhopisů tohoto makléře je však zcela průměrný.

Akcie a ETF

DEGIRO vám poskytuje přístup k 31 burzám a více než 5 000 ETF. Tento výběr zahrnuje největší mezinárodní trhy a také několik menších evropských burz.

Na rozdíl od některých jiných brokerů můžete u DEGIRO obchodovat téměř se všemi kótovanými společnostmi, ne jen s několika vybranými. Na druhou stranu v současné době nenabízí přístup na americké Pink Sheets ani na americké mimoburzovní trhy.

Dluhopisy

U DEGIRO můžete také nakupovat podnikové a státní dluhopisy, ale ve srovnání s Interactive Brokers jich u Degiro najdete méně.

Opce

U společnosti DEGIRO můžete obchodovat na 12 opčních trzích. To je solidní výběr, který asi bude stačit většině investorů. Pořád ale platí, že i výběr opcí u Interactive Brokers je větší.

Video recenze DEGIRO

Jelikož jsem také aktivní na youtube můžete se podívat na moji video recenzi Degira.

Registrace u DEGIRO

Registrace a nákup akcií je poměrně jednoduchý. Je třeba si dávat pozor na typ účtu který vybíráte a ze začátku také musíte dávat pozor když chcete provést obchod. Jelikož degiro nemá demo účet, chyba v zadání požadavku Vás může stát nemálo peněz.

Níže najdete video turoiál pro registraci na DEGIRO.

Zákaznická podpora DEGIRO

Zákaznická podpora je ve společnosti DEGIRO asi podobná jako u ostatních brokerů. Můžete se sice ptát, na složitější otázky ale odpověď nedostanete. Na zákaznický servis se můžete obrátit v mnoha jazycích. Chybí však živý chat nebo dostupnost 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
Výhody Nevýhody
- Telefonická podpora - Žádný živý chat
- Relevantní odpovědi na jednoduší otázky - Žádná podpora 24/7

Degiro můžete kontaktovat přes email odpověď jim většinou trvala několik dní. Nemáte k dispozici žádný chat, pokud chcete odpověď rychleji musíte volat.

Časté dotazy - Degiro

Jaké má Degiro poplatky?

Degiro je jeden z brokerů, který nenabízí obchodování akcií zdarma. Nicméně poplatky za obchodování akcií jsou relativně nízké, pro přesný seznam poplatků můžete navštívit stránky degira kde najdete kalkulačku poplatků. Stačí zadat kolik akcií chcete koupit a na jaké burze a degiro Vám spočítá kolik zaplatíte.

Je Degiro nejlepší broker v Česku?

Není, dle mého názoru jsou i lepší brokeři.

Je Degiro podvod?

Není. Degiro je broker, který je regulován evropskými úřady. Nejedná se o brokera, který má sídlo na Kypru. Jedná se o společnost se sídlem v Nizozemí. Je tedy regulována Nizozemskými úřady.

Jaké jsou zkušenosti s Degiro po 4 letech používání?

zkušenost s Degiro je všeobecně pozitivní. Určitě nelituji toho, že jsem si založil účet. Poplatky jsou sice nepříjemné ale jsou transparentně uvedeny takže jsem věděl do čeho jdu. Každý broker se snaží vydělat peníze. Pokud je tedy broker bezpoplatkový je velmi pravděpodobné, že si ty poplatky skryje někde jinde. Dřív nebo později je ale stejně zaplatíte. Kdyby brokeři opravdu poskytovali nákup akcií zdarma a bez jakýchkoliv skrytých poplatků, pravděpodobně by zkrachovali. U Degira se mi líbí bezpečnost. Pokud chci, akcie mohu mít napsány na mé jméno, broker je navíc regulován evropskými úřady a nemá sídlo na Kypru.

Jaký je minimální vklad u společnosti DEGIRO?

Není stanoven žádný minimální vklad. To je skvělé, pokud chcete investovat pouze menší částky.

Jak si vybrat peníze z DEGIRO?

  • Klikněte na tlačítko "Vklad/výběr prostředků" a vyberte záložku "Výběr".
  • Zvolte příslušný účet DEGIRO a bankovní účet pro transakci.
  • Zadejte částku a popis.
  • Klikněte na tlačítko "Převést".

Je DEGIRO regulováno?

Ano, je regulováno. Právnickou osobou, která stojí za názvem DEGIRO, je flatexDEGIRO Bank Dutch Branch, což je nizozemská pobočka flatexDEGIRO Bank AG.

Jak jste u Degiro chráněni?

Když si otevřete účet u DEGIRO,máte nárok na ochranu investora až do výše 20 000 EUR v cenných papírech a navíc až do výše 100 000 EUR jakékoli neinvestované hotovosti na vašem peněžním účtu DEGIRO.

Nejnovější články