5 Nejlepších brokerů pro nákup ETF v Česku (Aktualizováno 2023)

Jaký je nejlepší broker v Česku pro nákup ETF? Vyzkoušeli jsme všechny a tady je odpověď.

Výběr brokera je velmi důležitý krok, který děláte typicky na začátku Vaší investiční cesty. Pokud chcete investovat do ETF, pravděpodobně máte relativně dlouhý časový horizont. Broker přes kterého budete kupovat ETF je tedy Váš "partner" na mnoho let a stojí za to si vybrat správně.

V tomto článku rozeberu jaký je nejlepší broker v Česku pro investování do ETF. Osobně mám několikaletou zkušenost se všemy zmíněnými brokery, takže věřím, že znám poměrně dobře jejich výhody a nevýhody.

Nejlepší broker v Česku pro investování do ETF

Přehled nejlepších ETF brokerů

1. Broker Trading 212

Trading 212 je výborná volba při investování do akcií a ETF. Podobně jako eToro a XTB nabízí zlomkové akcie, nákup bez poplatků a dokonce daní dividendy z USA 15%. Nevýhoda je ovšem poplatek za vklad kreditní kartou a PayPal, relativně vysoký poplatek za měnovou konverzi a mnohem vyšší spready než má eToro.

Pořád se ovšem jedná o solidní volbu. Broker je v Česku velmi populární především díky promo akci, kdy rozdává novým uživatelům akcii zdarma za registraci. Promo kód pro získání akcie zdarma najdete zde.

Velká výhoda Trading 212 co se týče investování do ETF je obrovský výběr. Na platformě najdete více něž 6000 ETF což je mnohonásobně více než najdete u XTB a eToro. Z bezpoplatkových brokerů má tedy Trading 212 největší výběr a proto je to také dle mého názoru nejlepší broker pro nákup ETF.

Pokud Vás zajímá více podrobností můžete si přečíst naši celou recenzi Trading 212.

Celkové hodnocení brokera 95%

2. Broker eToro

Nejlepší broker pro investory do akcií bude dle mého názoru eToro. Mezi hlavní výhody řadím: zlomkové akcie, nulové poplatky za nákup akcií a ETF, možnost vkladu přes kreditní kartu/paypal, nulové poplatky za směnu měn pomocí eToro Money a velmi dobré pojištění vkladu klientů. Když k tomu přičteme uživatelsky přívětivou platformu a možnost kopírovat ostatní obchodníky/portfolia jedná se dle mého názoru o velmi zajímavou kombinaci, která dokáže dobře posloužit průměrnému investorovi do akcií a ETF.

Poplatky u eToro jsou relativně nízké. Především pokud investujete do ETF bez pákového efektu.

Jedna z nevýhod eTora a důvod proč je na našem seznamu až na druhém místě je fakt, že na platformě nenajdete velký výběr ETF. Pro průměrného investora to ale pořád bohatě stačí. Pokud ale hledáte speciální ETF například na momentum nebo na některé rozvojové trhy může se stát, že je u eToro nenajdete.

Platforma eToro je poměrně přehledná a vhodná i pro začátečníky. Nulové poplatky za měnovou konverzi pomocí eToro money jsou také super benefit (který žádný jiný broker nemá) a v neposlední řadě je tu sociální obchodování, které vám umožňuje jednoduše kopírovat obchody ostatních investorů na eToro (které opět nikdo jiný nemá). Přesně pro tyto důvody je dle mého názoru eToro nejlepší akciový broker v ČR.

Pokud Vás zajímá více podrobností můžete si přečíst naši celou recenzi eToro.

Celkové hodnocení brokera 92%

Riskujete vlastní kapitál. Existují ostatní poplatky. Pro více informací, navštivte etoro.com/trading/fees.

3. Broker XTB

Další, poměrně zajímavý broker. Který nabízí zlomkové akcie a ETF, nákupy a prodeje ETF bez poplatků a krom poplatku za neaktivitu a konverzi měn se jedná o poměrně levného brokera.

XTB by se tedy dalo poměrně dobře přirovnat k eToro a Trading 212. Všichni brokeři nabízí velmi podobné podmínky. Osobně bych ale řekl, že pohodlí investování přes eToro a Trading 212 je na lepší úrovni. Například u XTB máte poplatky za vklad kreditní kartou a PayPal. Navíc pro začátečníka platforma může být poměrně neintuitivní a složitá. I já s ní mám občas problémy a to už mám mnohaleté zkušenosti.

XTB je skvělou volbou v případě, že chcete obchodovat s CFD a podobnými instrumenty. I pro akcie a ETF je to velmi solidní volba, osobně si ale myslím, že například eToro nabízí lepší podmínky co se týče vkladů a výběrů. Navíc má eToro sociální aspekt platformy, který u XTB chybí.

Další z důvodů proč je XTB až na 3. místě je, že výběr ETF u tohoto brokera není velký. Je srovnatelný s eToro, takže běžné ETF na platformě najdete, nicméně "exotičtější" ETF tam najít nemusíte.

Chcete více podrobností? Přečtěte si kompletní recenzi XTB.

Celkové hodnocení brokera 92%

U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

4. Interactive Brokers

Interactive brokers je jeden z nejstarších brokerů. Tohoto brokera považuji za velmi dobrou volbu především pokud máte k dispozici více peněz.

Jako jednu z velkých výhod bych zmínil bezpečnost brokera. Osobně si myslím, že budete jen těžce hledat bezpečnějšího brokera pro držení vašich ETF. Broker má dlouhou historii, je výdělečný, jedná se o veřejně obchodovanou společnost a akcie jsou u něj napsané přímo na Vaše jméno.

Za bezpečnost ovšem zaplatíte pomocí poplatků. Bohužel se nejedná o brokera, který nabízí obchodování bez poplatků. Nicméně poplatky se snaží držet velmi nízko (mnohem níže než například Fio, Degiro, Patria a další). Jako další výhoda je množství akcií a ETF se kterými můžete obchodovat. Výběr, kterým interactive brokers disponuje je jednoznačně nejlepší ze všech brokerů na tomto seznamu.

Na 4. místo tohoto brokera umisťuji především kvůli poplatkům, které jsou prostě vyšší než u bezpoplatkových brokerů.

Přečtěte si naši celou recenzi Interactive brokers.

Celkové hodnocení brokera 85%

5. Broker DEGIRO

Degiro je další populární broker pro investování do ETF. Jedná se o stabilní banku, která je regulovaná institucemi v EU, je veřejně obchodovaná, má dlouhou historii a je dlouhodobě výdělečná.

Když to zkombinujeme s tím, že máte možnost mít ETF napsané na Vaše jméno. Jedná se o velmi bezpečného brokera. Pokud bych investoval opravdu velké částky nebál bych se je mít právě u Degiro.

Nicméně, za tuto bezpečnost platíte poměrně vysoké poplatky. Jak už poplatky za provedení obchodu, tak i každoroční poplatek za využívání burzy. Tyto poplatky se mohou poměrně rychle nasčítat a tvořit poměrně velkou částku. Proto Degiro považuji za bezpečného brokera, který je ovšem v porovnání s konkurencí poměrně drahý.

Přečtěte si naši celou recenzi DEGIRO.

Celkové hodnocení brokera 90%

Časté dotazy

Jaký je nejlepší broker pro investování do ETF?

Nejlepší broker pro nákup ETF pro většinu lidí bude Trading 212. Mezi hlavní výhody řadím: zlomkové akcie, nulové poplatky za nákup akcií, možnost vkladu přes kreditní kartu/paypal, velký výběr ETF a velmi dobré pojištění vkladu klientů. Když k tomu přičteme uživatelsky přívětivou platformu a možnost vytvoření koláčů (podobné jako ETF) jedná se dle mého názoru o velmi zajímavou kombinaci, která dokáže dobře posloužit průměrnému investorovi do ETF.

Co je to ETF?

ETF neboli "burzovně obchodované fondy" jsou fondy, které se obchodují na burze a obvykle sledují určitý index. Když investujete do ETF, získáte balík aktiv, která můžete nakupovat a prodávat během tržních hodin - potenciálně tak snižujete své riziko a zároveň pomáháte diverzifikovat své portfolio. Nákupem jednoho ETF můžete reálně vlastnit malý podíl ve stovkách nebo i tisících společnostech.

Jak funguje ETF?

Poskytovatel vytváří ETF na základě určité metodiky a prodává jeho akcie investorům. Poskytovatel nakupuje a prodává cenné papíry, které tvoří portfolio ETF. Investoři sice podkladová aktiva nevlastní, ale přesto mohou mít nárok na výplatu dividend, reinvestice a další výhody.

Co potřebujete na nákup ETF?

Ve většině případů není pro investování do ETF nutné zakládat zvláštní účet. Jedním z hlavních lákadel ETF je jejich vyšší likvidita, protože s nimi lze obchodovat v průběhu celého dne a s flexibilitou akcií. Z tohoto důvodu je obvykle možné investovat do ETF se standartním účtem u běžného brokera (eToro, XTB, Trading 212, Interactive Brokers, Degiro ...).

Vyplácí ETF dividendy?

ETF může vyplácet dividendy, které jsou zdaněny klasickou sazbou daně 15%. Dividendy ETF se obvykle vyplácejí čtvrtletně, některé ETF však mohou vyplácet měsíčně a nebo i ročně. Investoři si mohou vybrat ETF, které se zaměřuje na akcie vyplácející dividendy.

Jsou ETF lepší než akcie?

Investice do akcií je považována za rizikovější než investice do diverzifikovaného ETF, protože váš kapitál je vázán na osud jedné společnosti. U ETF, zejména indexových ETF, které obsahují akcie desítek nebo stovek společností, je větší rozmanitost, která pomáhá snižovat vaše riziko.

Nejnovější články