7 typů sběratelských předmětů, které v minulosti přinášely výnosy podobné akciím

Jsou akcie, jsou dluhopisy... a pak jsou alternativní investice, pestrá sbírka všech ostatních typů aktiv. V rámci alternativních investic patří mezi nejexotičtější sběratelské předměty.

Jsou akcie, jsou dluhopisy... a pak jsou alternativní investice, pestrá sbírka všech ostatních typů aktiv. V rámci alternativních investic patří mezi nejexotičtější sběratelské předměty.

Sběratelským předmětem může být jakýkoli fyzický předmět, který lidé mohou sbírat a sbírají: od jemného porcelánu po láhve vína, od vzácných rukopisů po historické automobily - a všechno mezi tím. Sběratelé tyto "hmotné statky" shromažďují, protože je mají rádi. Investoři je drží v naději, že jejich hodnota časem vzroste.

Stejně jako u každé investice ani zde není zaručeno, které se zhodnotí a které ne. A protože jsou sběratelské předměty tak různorodé, jsou extrémně nepředvídatelnou skupinou. Někdy se stává, že nejvíce vyhazují předměty, jejichž cena prudce stoupá, zatímco hypované předměty jako Beanie Babies jeden rok prudce stoupají a pak se stanou téměř úplně bezcennými.

Přesto existují sběratelské předměty, které jsou rok co rok považovány za docela rozumnou investici. Mají některé nebo všechny vlastnosti, po kterých investoři touží: renomované, likvidní, transparentní nebo sledovatelné. Hodnota každého jednotlivého předmětu bude samozřejmě vždy do značné míry záviset na jeho vzácnosti, na tom, jak moc se blíží mincovnímu stavu, a na tom, zda se podaří najít kupce - což jsou všechno faktory, které vytvářejí poměrně velké rozdíly.

Ale obecně se jedná o pět kategorií sběratelských předmětů, u nichž se - na základě jejich historie - zdá být nejpravděpodobnější, že v budoucnu nabídnou solidní výnosy a také určité potěšení tady a teď. Zde je přehled toho, jak jsou definovány a jak přistupovat k jejich sbírání.

Známky

Známky často uvidíte na předních místech seznamů sběratelských předmětů vhodných k investování, protože existují přímo v centru mnoha překrývajících se vlastností, které ze sběratelských předmětů činí vynikající investice. Známky jsou:

Přičemž je lze snadno identifikovat v katalozích, takže nepotřebujete příliš mnoho technických znalostí, abyste se do nich mohli pustit.

Trh s filatelistickými předměty ("filatelie" je sbírání a studium známek) v posledních několika desetiletích poněkud poklesl, ale tyto lepkavé malé kousky papíru jsou stále považovány za jeden z nejspolehlivějších sběratelských předmětů, přičemž jejich ceny od roku 1991 rostou o více než 13 % ročně. (To vyplývá z růstu indexu GB250, který sleduje výkonnost 250 nejlepších známek ve Velké Británii.)

Ať už jste zdědili hotovou sbírku, kterou chcete rozšířit, nebo si zakládáte vlastní, zjednodušený katalog Stanley Gibbons "Známky světa" je vynikajícím začátkem. Obsahuje seznam všech známek vydaných na celém světě spolu s jejich cenami a lze jej buď zakoupit, nebo si jej vypůjčit ve většině knihoven.

Raritní mince

Sbírání mincí není jen o tom, že si šetříte drobné. Numismatika, jak je označována, se zabývá sbíráním a studiem platidel - konkrétně speciálních mincí, které již nejsou v oběhu. Hodnota každé mince má často jen velmi málo společného s částkou, která byla původně vyražena na její lícové straně. Například stříbrný dolar Flowing Hair byl vyražen v roce 1794 a v září 2020 měl hodnotu přes 10 milionů dolarů, což z něj činí nejdražší minci na světě.

Trh se sběratelstvím mincí se však vyplatí zabývat i v případě, že se vám doma neválí tolik drobných. S podílem na trhu, který se v roce 2018 odhaduje až na 3,8 miliardy dolarů, je zde více než dost prostoru pro investory na všech úrovních.

Dejte si pozor, abyste si numismatické mince nepletli se slitkovými mincemi. Ty jsou vydávány státními mincovnami právě jako způsob investice do zlata nebo jiného drahého kovu. Ačkoli některé z nich by se v budoucnu pravděpodobně mohly stát vzácnými, jejich hodnota odráží především cenu samotného kovu.

Pokud začínáte, snažte se pořizovat pamětní mince s omezeným nákladem nebo mince s chybami a připravte se na to, že je budete držet dlouhodobě. Dobrou sázkou jsou obchodníci se vzácnými mincemi a aukční síně, jako je například ctihodná Stack's Bowers Galleries - možná se nejedná o žádné výhodné nabídky, ale obvykle mohou poskytnout původ mince a doklad o její pravosti.

Někteří obchodníci s drahými kovy, jako například JM Bullion, také nabízejí mince ke koupi a pro užitečnou transparentnost sledují jejich ceny.

Hračky

Tato kategorie dětských věcí obsahuje vše od komiksů přes modely autíček, baseballové kartičky až po panenky a figurky, které se mohou prodat za působivé částky daleko přesahující jejich původní prodejní ceny. Očekává se, že trh se sběratelskými hračkami ve Spojených státech do roku 2032 nabobtná na 35,3 miliardy dolarů, přičemž složená roční míra růstu bude činit 10,1 %.

Ne každý předmět samozřejmě prudce stoupne na hodnotě, ale modely autíček vyrobené v měřítku Dinky Toys, originální hračky Star Wars z roku 1977 a komiksy vydané mezi 30. a 70. lety 20. století se ukázaly jako trvalé sázky. Dobrým pravidlem je zkontrolovat cenu na přední straně komiksu - cokoli, co původně stálo 25 centů a méně, má pravděpodobně nějakou cenu (rozhodně větší než čtvrťák).

Ať už se jedná o jakýkoli předmět, trik spočívá v tom, že hračky je třeba udržovat v bezvadném stavu pomocí plastových obalů a držáků a pokud možno zachovat původní visačky a obaly. Pak je držte alespoň 20 let, aby trh poháněný nostalgií měl čas na své kouzlo. Chcete-li sledovat ceny, podívejte se do zdrojů, jako je Overstreet Comic Book Price Guide, nebo prohledejte aukční archivy, abyste zjistili, za kolik se podobné předměty v současné době prodávají.

Výtvarné umění

Zatímco většinu předmětů z tohoto seznamu je třeba pečlivě uschovat, aby získaly hodnotu, výtvarné umění je vzácným příkladem sběratelského předmětu, který lze zhodnocovat v průběhu jeho zhodnocování. Celosvětový trh s uměním v hodnotě 65 miliard dolarů může zahrnovat jakékoli výstavní dílo, od obrazů přes fotografie až po sochy, přičemž v současné době jsou obzvláště populární díla žijících umělců, jako jsou Jeff Koons, Jasper Johns, Cindy Sherman a Damien Hirst.

Ošemetnost výtvarného umění spočívá v tom, že většina děl je z definice ojedinělá, což je činí zároveň cennějšími a obtížněji ocenitelnými. Trh se nakonec řídí tím, co jsou kupující ochotni za dané dílo zaplatit, i když vodítko můžete získat sledováním cen ve zdrojích, jako je Mutual Art Magazine. Další autoritou je databáze aukčních cen Artnet.

Pro začínající investory je nejlepším řešením nakupovat nízké ceny v nově vznikající kategorii, místo abyste se snažili získat díla, která jsou již vysoce ceněná (nebo nadhodnocená), jako například impresionisté. Ano, ti jsou sice finančně výhodnější, ale také budou pravděpodobně příliš drazí na to, aby se příliš zhodnotili.

Je také lepší sbírat prvotřídního umělce jednoho žánru nebo školy, i když je obskurní, než druhořadého příslušníka slavné školy.

Trampky

Dá se říci, že tenisky zažívají tak trochu moment: V roce 2021 byla hodnota tohoto trhu 69 miliard dolarů a do roku 2025 se předpokládá, že dosáhne 113 miliard dolarů. Nečekejte však, že budete moci své oblíbené, dobře opotřebované kopačky odevzdat za tučný zisk. Pokud jde o sběratelskou obuv, hledejte pružný kožený nebo látkový svršek, bezvadnou podrážku a nulové oděrky. Zkrátka, nejlépe uděláte, když se boty nikdy nedotkly vašich nohou, natož abyste je nosili venku.

Sběratelé si potrpí na značky jako Nike, Air Jordans, Yeezys a Adidas, přičemž obzvlášť oblíbené jsou limitované edice. A cenné: Nike SB What the Dunk původně stály 120 dolarů a nyní je většina prodejců nenabízí za nižší cenu než 10 000 dolarů.

Ceny lze sledovat prostřednictvím zdrojů, jako jsou eBay, GOAT a StockX, a začínajícím sneakerheads se doporučuje začít v malém a řídit se vlastním vkusem.

Šperky

Emeraldy, rubíny, drahé kameny a samozřejmě diamanty - Dana Auslanderová, bývalá výkonná ředitelka společnosti Blackstone, sbírá drahokamy od roku 2011. Na začátku roku 2023 se chystá spustit LUXUS, platformu pro investice do vzácných drahokamů, šperků a hodinek.

Auslanderová si původně myslela, že její cílovou skupinou budou zákazníci luxusních obchodů, kteří chtějí investovat do šperků. V průběhu minulého roku - v souvislosti s rostoucí mírou inflace, rusko-ukrajinskou válkou (která zkrátila dodávky diamantů) a rostoucí nedůvěrou v kryptoměny - si Auslanderová uvědomila, že investování do drahých kamenů a šperků může mít širší základnu investorů, než původně očekávala.

"Začala jsem si všímat, že v jiných částech světa, zejména v rozvíjejících se ekonomikách, lidé investují do diamantů," řekla Auslanderová. "Nejlepší pojistkou proti inflaci jsou drahé kovy."

Dobré víno

Dobré víno je kategorie, která se nejlépe hodí pro investora s trpělivostí. Může trvat roky, ne-li desetiletí, než se dočkáte výnosů z ročníku Merlotu.

Víno se přesto stává stále atraktivnější alternativní třídou aktiv díky svým spolehlivým výnosům. Podle indexu Liv-ex Fine Wine 1000 - indexu, který sleduje 1 000 kvalitních vín z celého světa - vykazuje kvalitní víno za posledních 15 let průměrnou míru návratnosti 10,6 %.

Kategorie, jako je víno, se v posledních letech staly také snadněji investovatelnými.

V roce 2015 rozšířila Komise pro cenné papíry a burzy pravidla pro investování do alternativních aktiv, jako je víno, zavedením režimu A+. Startupy jako Vint tohoto rozšíření využily. V květnu 2021 společnost vydala první kolekci vín a lihovin kvalifikovanou Komisí pro cenné papíry a burzy.

Mezi další populární platformy pro investice do vína patří Cult Wine Investment, Vinovest a Cavissima.

Podtrženo a sečteno

I když může být investování do sběratelských předmětů skvělým způsobem, jak diverzifikovat své portfolio a zároveň objevovat vlastní zájmy, má i své nevýhody. Stejně jako u jakéhokoli jiného aktiva, ani zde neexistují žádné záruky, pokud jde o zhodnocení.

A zhodnocení je to jediné, co sběratelské předměty nabízejí. Neexistuje žádný způsob, jak inkasovat dividendy nebo pobírat úroky, dokud danou položku držíte. Jediný způsob, jak na sběratelském předmětu vydělat, je prodat ho nebo si na něj půjčit.

Je to však třída aktiv, která má obrovský potenciál růstu. Pokud tedy najdete kategorii hmotných předmětů, kde se vaše vášně překrývají se slibnou příležitostí k zisku, začněte kurátorovat svou vlastní jedinečnou sbírku. Může to být neuvěřitelně obohacující zkušenost - ve všech smyslech toho slova.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články