Autor: Adam Spáčil

Společnost BlackRock říká, že se připravte na recesi, která se nepodobá žádné jiné, a že "to, co fungovalo v minulosti, teď fungovat nebude"

Celosvětová recese je za rohem, protože centrální banky agresivně zvyšují náklady na půjčky, aby zkrotily inflaci - a tentokrát podle společnosti BlackRock vyvolá větší turbulence na trhu než kdykoli předtím.

Celosvětová recese je za rohem, protože centrální banky agresivně zvyšují náklady na půjčky, aby zkrotily inflaci - a tentokrát podle společnosti BlackRock vyvolá větší turbulence na trhu než kdykoli předtím.

Světová ekonomika již opustila čtyřicetiletou éru stabilního růstu a inflace a vstoupila do období zvýšené nestability - a nový režim zvýšené nepředvídatelnosti tu podle největšího světového správce aktiv zůstane.

To znamená, že tvůrci politik již nebudou schopni podporovat trhy v takové míře, jako tomu bylo během minulých recesí, napsal tým stratégů společnosti BlackRock pod vedením místopředsedy Philippa Hildebranda ve zprávě nazvané Globální výhled na rok 2023.

"Recese je předpovídána, protože centrální banky se předhánějí ve snaze zkrotit inflaci. Je to opak minulých recesí," uvedli. "V rozporu s tím, co investoři očekávali, nebudou centrální bankéři v tomto novém režimu jezdit na pomoc, když růst zpomalí. Ocenění akcií zatím neodráží budoucí škody."

Vyhlídka na omezenou politickou podporu podle společnosti BlackRock znamená, že investoři potřebují dynamičtější metody - zahrnující častější změny portfolia a "detailnější pohled na sektory, regiony a dílčí třídy aktiv" - aby se orientovali v budoucí volatilitě.

"Režim větší makro volatility"

"Co fungovalo v minulosti, nebude fungovat nyní," uvedli stratégové. "Stará příručka pouhého 'nakupování poklesu' v tomto režimu ostřejších kompromisů a větší makro volatility neplatí. Nevidíme návrat k podmínkám, které by udržely společný býčí trh s akciemi a dluhopisy, jaký jsme zažili v předchozím desetiletí."

Banky z Wall Street od Morgan Stanley a Bank of America až po Deutsche Bank varovaly, že americké akcie by se mohly v roce 2023 propadnout o více než 20 % kvůli hospodářskému poklesu a rizikům likvidity, které podporuje zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Generální ředitel Goldman Sachs David Solomon vidí pouze 35% šanci, že se americká ekonomika vyhne recesi.

Zpomalení na trhu s bydlením, zpoždění investičních plánů podniků, pokles úspor spotřebitelů a zhoršující se důvěra generálních ředitelů jsou podle společnosti BlackRock prvními příznaky blížícího se hospodářského poklesu.

Stratégové uvedli, že akciový trh ještě nezohlednil potenciální rozsah blížícího se hospodářského poklesu.

"Nemyslíme si, že akcie jsou plně oceněny pro případ recese," dodali. "Očekávání podnikových zisků ještě plně neodráží ani mírnou recesi. To nás udržuje v taktickém podvážení akcií na rozvinutých trzích."

Index amerických akcií s velkou tržní kapitalizací S&P 500 vzrostl o více než 12 % z 23měsíčního minima dosaženého v říjnu, k čemuž přispěla především očekávání, že Federální rezervní systém po nedávném ústupu inflace zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články