Investování peněz: Výhody investování na vlastní pěst

Začněme tím, co už pravděpodobně víte. Finanční uvědomění má tři hlavní kroky: Udržujte svůj měsíční účet v bezpečné rovnováze.

Začněme tím, co už pravděpodobně víte. Finanční uvědomění má tři hlavní kroky:

  1. Udržujte svůj měsíční účet v bezpečné rovnováze. (utrácejte méně, než kolik vyděláte)
  2. Splaťte své úvěry
  3. Šetřete peníze a investujte.

Při investování peněz bez cizí pomoci byste samozřejmě měli dodržovat pořádek. Většina lidí má vážné potíže i s prvními dvěma kroky. Pokud jste úspěšně prošli prvními dvěma kroky, měli byste se smířit se smutnou pravdou: se svými úsporami musíte naložit. Existují dvě možnosti, jak to udělat: buď své peníze svěříte profesionálům, nebo je můžete spravovat sami.

Nezavádíme vás k falešným slibům. Investování na vlastní pěst má sice své výhody, ale investování peněz je náročné Stejně jako pravidelné sportování nebo učení se cizímu jazyku. Naštěstí se budete cítit mnohem lépe, jakmile se rozhodnete. Myšlenka na to, že jste již dosáhli prvních dvou kroků, by vám měla dodat sílu. Vybrali jste si správnou cestu, jen po ní jděte dál.

Tento průvodce vám prozradí, proč si myslíme, že spravovat své peníze na vlastní pěst se vyplatí. Je však na vás, abyste se rozhodli. Řekneme vám, jaké máte alternativy a jak můžete získat odbornou pomoc.

  • Jaké jsou výhody samostatného obchodování a investování při investování vašich peněz?
  • Na co musíte pamatovat, pokud se pustíte do nezávislého investování?
  • Vyjmenujte několik pomůcek, kde vám mohou finanční instituce pomoci při realizaci vašich investic
  • Co je to řízený fond?
  • Jak vám pomůže ETF?

Přejděme nyní ke dvěma základním strategiím, kdy začnete nakládat se svými penězi, a to k obchodování a investování. To znamená, že se nemusíte hned stát obchodníkem.

Obchodování a investování není pro každého, ale myslíme si, že pokud se svými penězi nakládáte sami, má to tři hlavní výhody. Připravte se na to, že žádná z nich z vás neudělá okamžitě boháče. Omlouváme se. Ale ani ty byste neměli podceňovat:

  • Budete mít lepší kontrolu nad tím, do čeho jsou vaše peníze investovány
  • Je míň nákladů, když to budete dělat sami
  • Zlepšíte své finanční znalosti

Pokud si akcie nakoupíte sami, budete mnohem lépe vědět, co máte. Samozřejmě můžete to, co kupujete, pokazit (příležitostí k tomu budete mít dost), ale alespoň budete vědět, co a proč se pokazilo. Možná je to překvapivé, ale někdy ani investoři přesně nevědí, do čeho investují.

Na druhou stranu nechat si spravovat peníze profesionálem je velmi drahé. Poplatky investičních fondů nebo pojištění vázaných na podílové listy jsou vysoké, ale ani soukromí makléři a bankéři nejsou zadarmo. V porovnání s nimi bude určitě mnohem levnější, když si investiční produkty koupíte přímo.

Nakonec bychom rádi zmínili roli finanční gramotnosti. Pokud nebudete své investice spravovat jako opice se zavázanýma očima, můžete si neustále zlepšovat obecné znalosti o trzích a společnostech. Vaše finanční gramotnost tak získá na dynamice.

Zní to úžasně, ale asi tušíte, že obchodování nemá na růžích ustláno. Podívejme se na druhou stranu mince.

Než se vrhnete do investování svých peněz prostřednictvím nezávislého investování, je třeba zvážit dva body:

  • Profesionálové to umí lépe než vy.
    • Stráví podstatně více času sledováním trhů
    • Vzhledem ke svým zkušenostem dokážou lépe zvládat náročné situace
  • Investování vyžaduje čas (a obchodování ještě více)
  • Ve fázi učení se budete určitě dělat chyby

Pokusme se vyvrátit mýtus o profesionálech. Profesionálové nejsou žádní geniální proroci, kteří dokážou předpovědět, co se stane a které produkty budou stoupat. Neexistují ani žádné tajné kluby, kde by se velcí šéfové bavili o nejlepších sázkách. Musíte se však smířit s tím, že obchodníci, kteří tráví denně 9-10 hodin sledováním trhů, se dokáží rychleji učit a reagovat a také mají více času na promýšlení taktiky.

Měli byste mít na paměti také efekt rutiny. Když se situace zhoršuje, profesionálové se chovají sebejistěji, protože mají za sebou rutinu a mnohokrát předtím udělali chyby. V případě, že jste začátečník, mají také více odborných znalostí.

Dalším důležitým faktorem, který je třeba při investování peněz vzít v úvahu, je, že investování na vlastní pěst vyžaduje čas. V případě, že se budete řídit strategií investování typu "kup a drž", vystačíte si s jednou hodinou týdně. Všechny ostatní strategie vyžadují mnohem více času. Pokud jste aktivní obchodník, musíte tomu věnovat alespoň jednu hodinu denně. A to není skutečné obchodování. Pokud se rozhodnete obchodovat na vlastní pěst, nezapomeňte si na to najít čas.

Nakonec bychom vás měli upozornit, že dokud nebudete mít rutinu, budete určitě dělat chyby. To je samozřejmě součástí křivky učení, ale pokud budete dělat zmatky, může vás to stát hodně peněz.

Jak vydělat více peněz? S profesionálem nebo na vlastní pěst? Zde je smutná zpráva: s největší pravděpodobností trh nepřekonáte. Nečekejte, že sami najdete další Google.

Je však dobré vědět, že ani profesionálové ho nepřekonají. Existuje celá řada studií, které ukazují, že 80 % správců aktiv nepřekonává tržní indexy. To znamená, že jejich fond nedosahuje výkonnosti tržního indexu. A to není všechno. Po odečtení jejich poplatků byste na tom byli lépe s nákupem největších akcií v balíku. Efektivita není dobrým důvodem pro výběr profesionálů.

Všechno v pořádku. Objasnili jsme si výhody a nevýhody investování na vlastní pěst. Volba profesionálů nebo investování na vlastní pěst je zcela na vás. Je však dobré vědět, jak můžete požádat o odbornou pomoc.

Dalším faktorem týkajícím se využití externí pomoci jsou produkty, které kupujete. Z tohoto pohledu existují tři typy produktů.

  1. Mix produktů, které nakupuje a prodává poskytovatel finančních služeb
  2. Mix produktů
  3. Elementární produkty

Číslo 1 má nejvíce zakotvenou pomoc finanční instituce a nejméně nezávislosti. Číslo 3 je na opačné straně spektra. Pokud to zní příliš teoreticky, zde je několik příkladů.

1. Představte si tuto skupinu jako fondy. Fondy mají manažery, kteří jsou zodpovědní za výběr a nákup aktiv. Když si koupíte fond, máte prakticky k dispozici mix aktiv, která manažer nakoupil. Manažeři nakupují a prodávají portfolio na základě investiční strategie fondu. Ta může mít velmi jednoduchou podobu (pouze nákup a držení státních dluhopisů) až po velmi složitou formu. (Např. shortování nemovitostí na rozvíjejících se trzích). Jako investor nemáte žádnou kontrolu nad tím, do čeho správce investuje, pokud je to v souladu s investiční strategií.

2. Mix produktů je např. indexový ETF Nasdaq, např. portfolio akcií v indexu NASDAQ. Často se mu říká pasivní fondy, protože kupujete mix produktů, který se nemění. Pasivní fondy poskytují všechny druhy mixů (např. portfolio čínských akcií). Výhodou těchto produktů je, že nemusíte kupovat jednotlivě všechny prvky a stále můžete mít diverzifikaci.

3. Elementární produkty jsou akcie, dluhopisy atd. Jedná se o jednoduché produkty a nemají v sobě zakomponovanou žádnou "pomoc" finanční instituce.

Jak jste již možná zjistili, na otázku, co je lepší, pokud jde o investování vašich peněz, neexistuje jednoznačná odpověď. Co musíte pochopit, je, že čím více pomůcek využíváte, tím je to expanzivnější. Živý makléř, který vám pomáhá uzavřít obchod, má poplatek, správce fondu, který fond spravuje, má poplatek. Zprávy analytiků, upozornění a doporučení mají také poplatek. Ty se mohou poměrně značně sčítat a je na vás, abyste posoudili, zda se vám to vyplatí, nebo zda to brání přínosu investování.

Nepotřebujete se samozřejmě proměnit ve vlka samotáře a všechno dělat na vlastní pěst. Velmi nezávislé je nakupovat fondy na základě doporučení analytiků nebo mít ETF, které vám doporučil váš makléř.

Pamatujte, že výhody investování s nezávislým investováním jsou lepší kontrola, nižší náklady a lepší znalosti. Při investování svých peněz je třeba to vyvážit vyhrazeným časem a tím, že vám bude jasné, že se nevyhnutelně dopustíte chyb.

Investování peněz a nejen to - pokračujte ve vzdělávání

Při investování si vyberete produkt, který si koupíte. S tím vám mohou pomoci profesionálové. To, jak jste samostatní, lze posoudit podle těchto tří faktorů: výběr, nákup a produkt. Podívejme se na dva extrémní příklady.

Představte si, že si přečtete o společnosti Tesla a podíváte se na její finanční výsledky. Pak jdete na webové stránky makléře a koupíte si akcie. Zde vše děláte sami.

Na druhém konci spektra máte správce majetku, který spravuje vaše peníze. Ten ví o fondu s chytrým správcem, který vybírá správná aktiva. Např. biotechnologické společnosti. Váš správce majetku investuje část vašich peněz do tohoto fondu. Zde jste měli profesionální pomoc při každém kroku.

Můžete si spočítat, jak široké je spektrum mezi těmito dvěma extrémy. Nyní si to rozdělíme.

Výběr aktiv a obchodování s aktivy

Výběr aktiv i obchodování s aktivy můžete provádět vy, s pomocí finanční instituce a finanční instituce. Zde je přehledná tabulka, která vám pomůže porozumět.

V případě, že jste klientem privátního bankovnictví, profesionál vám pomůže rozhodnout, do kterých aktiv investovat (výběr aktiv), a dokonce je za vás nakoupí, pokud se nechcete obtěžovat.

Další možností je makléř live. Může vám zavolat s nápady (doporučení) a během telefonického rozhovoru ho můžete požádat o zadání pokynu (nákup).

Nejvíce nezávislí jste při obchodování prostřednictvím online brokera. Sami si můžete vybrat aktiva, do kterých chcete investovat. Existuje spousta možností, jak je prohledat, od základních bezplatných nástrojů, jako jsou finanční nabídky Yahoo nebo Google, nebo můžete mít mnohem větší přehled pomocí placených služeb, jako je například Stockopedia. Průzkum a výběr provedete sami, než si aktiva na obchodní platformě opět sami nakoupíte.

V článku o různých typech makléřských firem si povíme více o výhodách živých makléřů. Stručně řečeno: mohou hodně pomoci, nejsou vůbec levní a není snadné najít dobrého. Víceméně to platí i pro služby privátního bankovnictví. Nemáme dobré zkušenosti ani s privátními bankéři, ani s živými makléři. Je ale také pravda, že jsme pro ně nepořádali dlouhé castingy.

Produkty jako pomocníci při investování

Říci, že produkty vám mohou pomoci při investování, zní velmi akademicky, ale ve skutečnosti se zde bavíme o fondech. Investice do fondů vám pomáhá, abyste nemuseli kupovat všechny papíry zvlášť. Nemusíte sledovat, které aktivum se jak vyvíjí, kdy je prodat atd. I to má různé úrovně, takže začněme tou známější.

To, čemu obvykle říkáme investiční fondy, jsou . Aktivní proto, že je aktivně spravuje jeden člověk. To znamená, že fondy shromažďují vaše i cizí peníze a investují je do akcií. Od velmi jednoduchých fondů (např. zahrnuje pouze státní dluhopisy) až po složité fondy (např. pětinu peněz lze investovat pouze do chorvatských nemovitostí) najdete vše. Člověk, který fond spravuje, je vázán deklarovanou investiční strategií fondu, takže není zcela na jeho teorii, co se s vašimi penězi stane.

Zní to opravdu hezky, máte profesionála, který celý den pracuje pro navýšení vašich peněz.

To ale také znamená, že jako investor máte nulový vliv na to, jaká aktiva by měl nakoupit, pokud se bude řídit investiční strategií. Navíc jsou aktivní fondy velmi drahé.

Poté, co jste slyšeli o aktivních fondech, možná tušíte, že existují i pasivní fondy. A máte pravdu. Říká se jim ETF. To znamená, že fond má velmi přísnou investiční strategii. Ve většině případů to znamená pravidlo, kterým se řídí. Například nakupuje všechny akcie z indexu S&P 500. To znamená, že fond nakupuje všechny akcie z indexu S&P 500. Nákup fondu se rovná nákupu všech akcií.

Existuje spousta různých ETF. Jako příklad můžeme uvést, že může nakupovat akcie automobilového průmyslu podle stanoveného poměru. Tento druh ETF vám také pomůže s investováním, protože poměry byly určeny profesionálem. Největší výhodou těchto fondů jsou jejich nízké ceny.

Ok, tak si to shrňme. Pokud nechcete obchodovat zcela sami, pak si můžete najít profesionála, který vám pomůže s výběrem aktiva nebo jeho nákupem. Pokud to nechcete, pak je nejjednodušším řešením vložit své peníze do aktivního fondu, kde je spravuje profesionál (je to drahé, ale profesionální), nebo do pasivního fondu.

Zdroje: brokerchooser.com, Unsplash.com

Nejnovější články