Toto je podle Bank of America 'největší nadějí' letošního akciového trhu

Americké společnosti mohou zachránit akciový trh tím, že vrátí investorům velkou část své hotovosti ve výši 7,1 bilionu dolarů ve formě dividend a zpětného odkupu akcií, uvedla tento týden Bank of America ve své zprávě.

Americké společnosti mohou zachránit akciový trh tím, že vrátí investorům velkou část své hotovosti ve výši 7,1 bilionu dolarů ve formě dividend a zpětného odkupu akcií, uvedla tento týden Bank of America ve své zprávě.

Index S&P 500 se od začátku roku propadl o více než 15 %, zatímco Nasdaq 100 o téměř 30 %, takže investoři nyní hledají nějaké příznivé vlastnosti pro vlastnictví akcií.

"Největší naděje pro býky v roce 2022 spočívá ve schopnosti zbavit se 7,1 bilionu dolarů v nečinné hotovosti amerických společností," uvedla BofA s tím, že americké společnosti nebyly v uplynulém desetiletí k akcionářům tak přátelské, jak by mohly být.

Podle banky jsou zpětné odkupy akcií a dividendy amerických podniků na dvanáctiletém minimu, zatímco 13 % firem z indexu S&P 500 vydalo akcie bez hlasovacího práva, čímž ponechalo většinu kontroly na vrcholovém managementu. A to i přesto, že úroveň zadlužení podniků dosáhla nejnižší úrovně za poslední desetiletí, což "ponechává dostatečný prostor pro uklidnění nervózních akcionářů", uvedla BofA.

Dokud nebudou korporace vstřícnější, "akcionáři budou stávkovat", uvádí se v poznámce a zdůrazňuje se, že současný pokles představuje nejhorší "buy the dip" trh od roku 1974. "Investoři chtějí poprvé od COVIDu více výplat/splátek namísto kapitálových výdajů a analytici BofA se více než kdy jindy starají o volné peněžní toky na výplaty," vysvětlila BofA.

Manažerské týmy v celé zemi se možná budou řídit radami BofA, protože nedávné kroky naznačují, že americké společnosti jsou ochotny být k akcionářům vstřícnější. Rozdělení akcií je na vzestupu, nedávným příkladem jsou společnosti Amazon, Alphabet a Tesla, a americký akciový tým BofA očekává, že dividendy letos vzrostou o 13 %.

"Očekáváme, že společnosti budou čelit tlaku na boj o akcionáře zvyšováním dividend a zpětnými odkupy v souvislosti s nižším růstem zisku, klesající produktivitou a sníženými vyhlídkami na ziskové CAPEX," uvedla BofA.

Společnosti také soupeří o talenty na napjatém trhu práce a klesající cena akcií nepomáhá udržet si zaměstnance, kteří mají odměny vázané na akcie.

"Firmy, které brání cenu svých akcií, se mohou chránit před tím, aby se staly cílem převzetí nebo ztratily talenty na jednom z nejnepříznivějších trhů práce v historii," uvedla BofA. "Pokud obrana podniku vyžaduje, aby se zadlužení zvýšilo z rekordně nízkých hodnot, investoři to pravděpodobně budou považovat za atraktivní kompromis."

Aby investoři využili pravděpodobnosti zvýšených výplat akcionářům ze strany amerických společností, doporučuje BofA nakupovat ETF, které investují do společností, jež vyplácejí dividendy, zpětně odkupují své akcie a mají vysoký výnos z volného peněžního toku. Patří mezi ně ETF SPDR S&P 500 High Dividend a ETF Pacer US Cash Cows 100.

"Vysoká hotovost, nízké zadlužení, omezené hlasování a nízké výplaty... dividendy nemají kam jinam jít než nahoru," uvedla BofA.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com