Autor: Petr Jůn

Rozdíl v pojetí rizikového kapitálu mezi USA a Evropou

Některé z nejúspěšnějších amerických firem rizikového kapitálu mají potíže s náborem lidí do svých nových evropských poboček.

Některé z nejúspěšnějších amerických firem rizikového kapitálu mají potíže s náborem lidí do svých nových evropských poboček.

Těžké váhy amerického rizikového kapitálu, jako jsou Sequoia Capital, Bessemer Venture Partners, Lightspeed Venture Partners a General Atlantic, otevřely v posledních 12 měsících nové evropské pobočky nebo zahájily významnou expanzi.

Hussein Kanji, spoluzakladatel britské společnosti rizikového kapitálu Hoxton Ventures uvedl, že pro velké americké firmy rizikového kapitálu je "super, super těžké" najmout v Evropě ty správné lidi, a dodal, že došlo jen k několika významným jmenováním.

"V Evropě je málo kvalifikovaných generálních partnerů," řekl. Klíčovým rozdílem je podle Kanjiho to, že americké rizikové společnosti se zaměřují na růst, zatímco evropské rizikové společnosti dávají přednost spíše snižování nebo odstraňování rizik.

V březnu loňského roku najala společnost Sequoia se sídlem v Menlo Parku Lucianu Lixandru z Accelu jako svého prvního partnera v Evropě. Společnost Accel, která má kancelář v Palo Altu, podpořila několik společností z portfolia Sequoia, včetně Dropboxu a Qualtrics.

"Myslím, že Sequoia odvedla neuvěřitelnou práci, když Lucianu najala," řekla spoluzakladatelka Blossom Capital Ophelia Brownová a dodala, že v Evropě není mnoho rizikových investorů s "růstovým myšlením".

"V Evropě není snadné najít takový talent," dodala. "To si uvědomují i americké fondy."

Kanji dodává, že když se v Evropě objeví správný kandidát, americké rizikové společnosti jsou ochotny zaplatit vysoké částky. Technologický investor v americké VC firmě s pobočkou v Londýně pravděpodobně bere kolem 1,5 milionu dolarů ročně.

Odvětví rizikového kapitálu je v Evropě relativně nové ve srovnání s USA, kde se tato scéna vyvíjela od počátků internetu.

Přesto se evropský průmysl rizikového kapitálu v posledních letech značně rozrostl. Před deseti lety existovalo v Evropě jen několik fondů rizikového kapitálu a přibližně 100 technologických investorů. Dnes jsou v Evropě tisíce profesionálů v oblasti rizikového kapitálu, ale velká část z nich působí v oblasti rizikového kapitálu jen několik let.

"Evropský VC ekosystém byl před deseti lety velmi malý, takže je zde relativně málo VC s více než řekněme pětiletou praxí," řekl CNBC Harry Briggs, venture kapitalista ze společnosti Omers Ventures.

"Díky úspěchům, jako jsou Spotify, Adyen, Just Eat a Revolut, je však nyní mnohem více subjektů, které mají zkušenosti se škálováním podniků na tisíce lidí."

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články