Autor: Radka Guzi

Akcie Tesly se propadly o více než 35 %

Elon Musk, americký miliardář, nezažívá zrovna lehké období. Potom, co převzal společnost Twitter, která se nyní otřásá ve svých základech a dochází v ní k masivnímu propouštění zaměstnanců, jelikož společnost dle Muskových slov přichází denně o 4 miliony dolarů, se nyní nedaří ani jeho Tesle.

Elon Musk, americký miliardář, nezažívá zrovna lehké období. Potom, co převzal společnost Twitter, která se nyní otřásá ve svých základech a dochází v ní k masivnímu propouštění zaměstnanců, jelikož společnost dle Muskových slov přichází denně o 4 miliony dolarů, se nyní nedaří ani jeho Tesle. Tesla je jeho nadnárodní společnost, která se zabývá elektromobily a udržitelnou energií.

Akcie společnosti Tesla zaznamenaly pokles o více než 35 %. Jejich propad se promítá již od doby, kdy Elon Musk informoval celý svět, že koupí společnost Twitter. První zmínky o koupi této společnosti Elon uveřejnil už v dubnu, k převzetí ovšem došlo až letos na podzim. Vypadá to, že toto rozhodnutí přineslo americkému miliardáři, opravdu mnoho starostí.

25. dubnem 2022, den oznámení koupi sociální sítě, se stal pro akcie Tesly osudným. Akcie byly na 332,67 dolarech, nyní jsou však na 207,47 dolarech, a to po celém týdnu, kdy sociální síť je zcela pod kontrolou Elona Muska.

Miliardář, který provozuje společnost SpaceX, Teslu, Neuralink, The Boring Company a jiné, si nyní přiřknul titul „Chief Twit“, neboli generální a jediný šéf Twitteru. Tomu také odpovídá Muskovo pracovní nasazení, které podle jeho slov vzrostlo z 78 hodin týdně na 120. Je to údajně z toho důvodu, že společnost Twitter ještě není správně připravená pro svůj následný provoz, přičemž miliardář přiznal, že řídit například společnost SpaceX, která se zabývá výrobou raket a internetových satelitů, je mnohem snazší. Shodně se potom Elon vyjádřil i k řízení společnosti Tesla, které pro něho není tak složité, jako řídit společnost Twitter.

Bude Musk doživotním korunovaným králem sociální sítě Twitter? Jen těžko lze na tuto otázku odpovědět. Podle aktuálních vyjádření Chiefa Twit se bude spíše jednat pouze o dočasnou pracovní pozici, i když ani zmínkou Elon nenaznačil, kdo by ho mohl vystřídat, respektive koho by jmenoval generálním ředitelem této společnosti.

Převzetí sociální sítě ovšem znamenalo například to, že některé automobilky, jako je například GM nebo Audi, pozastavily svoje investice do reklamy na této síti. Těžko říct, jaké důsledky to bude mít přímo pro automobilku Tesla.

Sociální sít Musk využívá především ke svému propagování a jejím prostřednictvím také vysílá zprávy akcionářům. Bez jakýchkoliv poplatků je tedy Twitter využíván jako bezplatná reklama pro Elona a jeho společnosti. K této „nové“ správě sociální sítě bylo nabráno 50 nových zaměstnanců Tesly, například softwaroví inženýři.

Na poslední konferenci americký miliardář potvrdil, že jeho společnost Tesla má pořád v plánu vyvinout nový elektromobil, který bude především cenově dostupnější než například elektrický sedan Model 3. Cílem společnosti Tesla je nyní výrábět 40 000 elektromobilů každý den.

Elon Musk nevyvrátil, že by jeho automobilka mohla být také přímo zapojena například do těžby, aby nemusela být závislá na dodavatelské řetězce. Jelikož si je plně vědom, že taková masivní výroba automobilů vyžaduje dostatek baterií, kovů a jiných materiálů.

Americký miliardář tedy neuvažuje o investicích do společností, které například těží lithium, nýbrž by přistoupil spíše k tomu, aby si to společnost Tesla zajistila sama. O případné investici Muska do firmy Glencore, která se těžbou lithia zabývá, se totiž šířili různé spekulace prostřednictvím medií, proto jej Musk považoval za nutné vyvrátit.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články