Šéf propustil přes online meeting skoro tisíc zaměstnanců

Šéf americké firmy byl ostře kritizován poté, co propustil kolem 900 svých zaměstnanců v jediném hovoru přes Zoom.

"Pokud jste byli na tomto hovoru, jste součástí nešťastné skupiny, která byla propuštěna," řekl Vishal Garg, generální ředitel hypoteční společnosti Better.com, v hovoru, který byl později nahrán na sociální média. Komentáře na sociálních sítích uváděly, že to bylo „studené“, „drsné“ a „strašný krok“, zvláště v předvánočním období. "Naposled, když jsem to udělal, jsem plakal," řekl pan Garg personálu v hovoru. "Přál bych si, aby zprávy byly jiné. Přál bych si, abychom prosperovali," řekl. Tentokrát byl jeho tón odměřený a odkazoval na poznámky na stole před sebou.

Garg také řekl, že změny na trhu, výkon a produktivita jeho zaměstnanců stojí za masovým propouštěním 15 % zaměstnanců společnosti Better.com. Nezmínil se o peněžní infuzi ve výši 750 milionů dolarů, kterou Better.com obdržel minulý týden od Softbank, japonské firmy a klíčového investora. Finanční ředitel Better.com, Kevin Ryan, řekl BBC: "Nucení propouštět je smutné, zvláště v tomto ročním období."

 

Oznámení Vishala Garga zaměstnancům:

"Dobrý den, všichni, děkujeme, že jste se připojili. Přicházím za vámi s ne zrovna skvělými zprávami. Trh se změnil, jak víte, a my s ním musíme pohnout, abychom přežili, abychom snad mohli i nadále prosperovat a plnit naše mise. "Toto nejsou zprávy, které byste chtěli slyšet, ale nakonec to bylo moje rozhodnutí a chtěl jsem, abyste to ode mě slyšeli. Bylo to opravdu, opravdu náročné rozhodnutí. Je to podruhé v mé kariéře." Tohle dělat nechci. Když jsem to udělal naposledy, plakal jsem. Tentokrát doufám, že budu silnější. Ale propouštíme asi 15 % společnosti z mnoha důvodů: trh, efektivita, výkony a produktivita. "Pokud jste na tomto hovoru, jste součástí nešťastné skupiny, která je propouštěna. Váš pracovní poměr je zde ukončen. S okamžitou platností."

 

"Na empatii záleží"

Ann Francke, generální ředitelka britského Chartered Management Institute, kritizovala způsob, jakým byli zaměstnanci propuštěni. "Špatní manažeři vyhodí lidi špatně, ať už virtuálně nebo osobně," řekla BBC v pořadu Today. "Ale bezcitný způsob, jakým to bylo vedeno, byl jen umocněn skutečností, že to bylo provedeno tímto druhem virtuálního a docela bezcitného stylu. "V pandemii víme, že na empatii záleží."

Better.com, který si klade za cíl využít technologie k tomu, aby byl proces „rychlejší a efektivnější“, začátkem tohoto roku potvrdil, že plánuje uvést společnost na burzu. Dohoda pravděpodobně ohodnotí firmu, kterou pan Garg založil v roce 2015, na 6,9 miliardy dolarů až 7,7 miliardy dolarů. Paní Francke navrhla, že způsob, jakým pan Garg propustil své zaměstnance, by mohl mít vliv na budoucí podnikání společnosti Better.com. "Toto je obchod zaměřený na zákazníky, snaží se lidem poskytovat hypotéky. Jsem si jistý, že mnoho zákazníků nebo potenciálních zákazníků si myslí: 'Páni, když se takto chovají ke svým zaměstnancům, zajímalo by mě, jak se chovají ke svým zákazníkům'."

 

'Selhal jsem'

Časopis Fortune po propuštění zaměstnanců uvedl, že pan Garg byl autorem dříve napsaného anonymního blogového příspěvku, ve kterém obvinil propuštěné zaměstnance své firmy z toho, že „okrádají“ své kolegy a zákazníky tím, že nejsou produktivní a pracují jen dvě hodiny denně z celkových osmi nebo více. Styl řízení pana Garga byl kritizován již dříve, po e-mailu, který zaslal zaměstnancům a který loni obdržel Forbes. V e-mailu Vishal Garg slovně urážel své zaměstance a nadával jim. Business Insider uvedl, že poté, co propustil 900 zaměstnanců, uspořádal pan Garg následnou schůzku na „radnici“ se zbývajícími zaměstnanci.

Better.com během pandemie nabral vysoký počet zaměstnanců. Ale pan Garg údajně řekl svému personálu: „Dnes uznáváme, že jsme přejali a najali nesprávné lidi, a přitom jsme selhali. "Neselhal jsem. Posledních 18 měsíců jsem nebyl disciplinovaný."

Gemma Dale, lektorka pracovního práva a obchodních studií na Liverpool John Moores University ve Spojeném království, řekla, že to není „žádný způsob, jak vést organizaci“. Masová střelba, jako je tato, by ve Spojeném království nebyla legální, řekla. "Jen proto, že to můžete udělat v Americe, neznamená, že byste měl," dodala. "Existují způsoby, jak dělat tyto věci, které jsou i v obtížných podmínkách empatické a slušné." Mohlo by to poškodit firmu i její zaměstnance, řekla, protože „stávající zaměstnanci budou vnímat to, jak společnost zachází s lidmi a jak se k nim bude chovat v budoucnu“.

 

 

Zdroje: bbc.com, Freepik

Nejnovější články