Autor: Radka Guzi

Hypotéky se jen tak zlevňovat nebudou

Hypoteční úvěr bývá mnohdy jediným řešením pro získání možnosti vlastního bydlení. Vzhledem k inflaci Česká národní banka zvyšovala úrokové sazby, které se tak zákonitě promítly i do zdražení hypotečních úvěrů, respektive zvýšením hypotečních úrokových sazeb.

Hypoteční úvěr bývá mnohdy jediným řešením pro získání možnosti vlastního bydlení. Vzhledem k inflaci Česká národní banka zvyšovala úrokové sazby, které se tak zákonitě promítly i do zdražení hypotečních úvěrů, respektive zvýšením hypotečních úrokových sazeb.

Nově uzavřené hypoteční smlouvy za měsíc říjen zaznamenaly opět nárůst průměrné úrokové sazby. I když se jedná o nárůst „spíše nepatrný“ ve finále zdražuje měsíční splátku hypotéky a vlastní bydlení tak činí opět nákladnějším, než tomu bylo v předchozím období. Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v České republice je nyní 5,86 %, přičemž v září byla hodnota této sazby ještě na 5,86 %. Jedná se ovšem o průměr, který ve statistice může mít i lehce zkreslující tendenci. Vzpomeňme si například na statistiku, která uvádí průměrné mzdy v porovnání s konkrétní lokální realitou.

Dvakrát dražší vlastní bydlení

Hypoteční úvěry jsou nyní v České republice de facto nejdražší za posledních dvacet let. I přes to, však zájemci o své bydlení podepsali hypoteční smlouvy v řádu 7,2 miliardy korun. Finanční částka poskytnuta prostřednictvím hypoték v sobě zahrnuje vysoké ceny nemovitostí. Ten, kdo chce bydlet nyní ve svém si tedy připlatí hned dvakrát. Jednou v podobě dražších hypotečních splátek a po druhé za cenu nemovitosti, jelikož jsou nemovitosti na realitním trhu na svých cenových maximech. Není se potom čemu divit, že celkově česká ekonomika zažívá propad zájmu o vlastní bydlení, které je drahé a podmínky získání úvěru jsou čím dál tím přísnější. V rámci meziročního porovnání si Češi berou až o 80 % méně hypoték, než tomu bylo v loňském období.

Český hypoteční trh

Nelze tedy hovořit o ochlazení hypotečního trhu, spíše o jeho umrzání. Celková aktivita na hypotečním trhu totiž od začátku letošního roku je téměř o 60 % nižší, než tomu bylo v předešlých letech. Vzhledem k měnové politice se ani nepředpokládá, že by se vývoj na hypotečním trhu jakýmkoliv způsobem zvrátil. Představitelé České národní banky avizovaly, že úrokové sazby rozhodně snižovat nebudou a odborníci predikují, že by se situace mohla zlepšit možná příští podzim. Ovšem upozorňují, že „zlepšení“ neznamená návrat k hypotečním úrokovým sazbám, které byly například před dvěma lety.

Objem hypotečních úvěrů bez tzv. refinancování dle posledního měsíce stoupl na 6,07 miliardy korun. Refinancovalo se celkem úvěrů na bydlení v hodnotě 1,15 miliard korun. Co se týká počtu nově poskytnutých hypotečních úvěrů, tak jejich číslo již dlouhodobě stagnuje.

Očekávání

Ekonomové predikují, že letošní zima bude ve stylu „postupného zamrzání“ hypotečního trhu. Lze očekávat, že nově poskytnutých hypotečních úvěrů bude do konce letošního roku spíše ubývat a dojde k celkovému poklesu.

Naopak lze velmi reálně očekávat růst úrokových sazeb ze strany České národní banky, která se tak bude snažit snížit míru inflace, která byla v září na 18 % a v říjnu 15 %. Ovšem říjnový pokles inflace byl zejména díky vládnímu zásahu, který poskytl domácnostem státní podporu na elektřinu. Což znamená, že se může jednat spíše o příznivé zlepšení inflace krátkodobějšího charakteru. Již nyní je totiž patrné, že například ceny potravin dále extrémně rostou, což se určitě promítne v míře inflace, která bude spočítaná za měsíc listopad.

Měsíční splátky hypotečních úvěrů u nově poskytnutých hypoték tak vlivem zvyšování úrokových sazeb budou zřejmě dražší, mnohdy pravděpodobně i o 1 500 korun českých.

Zdroje:

cnb.cz

unsplash.com

Nejnovější články