Kam mizí peníze z rozpočtu Pentagonu?

Pentagon letos neuspěl v dalším auditu. Americké ministerstvo obrany tvrdí, že pracuje na lepším sledování svého rozpočtu. Očekávaný rozpočet Pentagonu na příští rok činí 770 miliard dolarů.

Pentagon letos neuspěl v dalším auditu. Americké ministerstvo obrany tvrdí, že pracuje na lepším sledování svého rozpočtu. Očekávaný rozpočet Pentagonu na příští rok činí 770 miliard dolarů.

Od roku 1988 se rozpočet zvýšil z více než 634 miliard USD v roce 2020 na více než 724 miliard USD v roce 2020. Dle analýzy Kongresové výzkumné služby historických tabulek Office of Management.

„Ministerstvu vnitřní bezpečnosti trvalo deset let, než prošlo auditem, a to je jen zlomek velikosti ministerstva obrany,“ řekl Mackenzie Eaglen, vedoucí pracovník American Enterprise Institute. „Trochu se snaží, ale oddělení nemůže projít auditem, neví se, kde utrácí peníze. Co nedělá dobře, je sledování na podnikové úrovni.“
 

Jedním z příkladů neshod jsou položky nalezené v nedávném auditu. Jednalo se o sklad námořnictva, který nebyl v záznamech majetku námořnictva a ve kterém byly uloženy součásti letadel v hodnotě 126 milionů dolarů, podle vládního úřadu pro odpovědnost.

„Finanční systém, který máte v DOD právě teď, je nastaven tak, aby kontroloval dolary daňových poplatníků, aby bylo zaručeno, že nedojde k jeho neoprávněnému použití.  Každý dolar a cent je tedy započítán,“ řekl Frederico Bartels, senior analytik z Heritage Foundation.  "A tam můžete vidět, že porušování ADEA je na DOD extrémně nízké, stále tam nějaká porušení jsou, ale to je součást podnikání, je to stále nižší než u většiny federálních agentur."

Staré systémy pro sledování finančních prostředků, pomalá byrokracie a velikost amerického obranného aparátu bránily auditům v průchodu od jejich zahájení na konci roku 2017. Velikost rozpočtu je neustále předmětem debat, ale aby zákonodárci mohli přijímat informovaná rozhodnutí, potřebují dobrá data.

"Toto je Pentagon," řekla Republikánka Barbara Lee, D-Calif. „Jsou zodpovědní za bezpečnost Spojených států. Pokud jsou ve skutečnosti jejich systémy auditu zastaralé, pokud... nedokážou provést audit a poskytnout nám obrázek o tom, co utrácejí, trochu mě znepokojuje, co dělají pokud se jedná o skutečně důležité věci.“
 

Zdroje: cnbc.com; unsplash

Nejnovější články