Autor: Adam Spáčil

Pokud jste si koupili kryptoměny EMAX, když je Kim Kardashian propagovala na Instagramu, už jste přišli o více než 95 % svých peněz

Kdybyste se loni nechali přesvědčit Kim Kardashian k nákupu tokenů ethereum max, vaše podíly by nyní ztratily 95 % své hodnoty.

Kdybyste se loni nechali přesvědčit Kim Kardashian k nákupu tokenů ethereum max, vaše podíly by nyní ztratily 95 % své hodnoty.

Kardashian propagovala token v červnu 2021 na svém Instagramu - tento příspěvek ji nyní přivedl do horké vody u Komise pro cenné papíry. Komise pro cenné papíry a burzy v pondělí oznámila, že Kardashianová dostane pokutu 1,26 milionu dolarů a souhlasila s tím, že po dobu tří let nebude propagovat žádné kryptografické cenné papíry, aby urovnala obvinění, že nezveřejnila, kolik dostala za propagaci tokenu ethereum max.

Za 16 měsíců od jejího příspěvku klesla hodnota tokenu o 95,3 %. To znamená, že pokud byste investovali 100 dolarů poté, co token propagovala Kardashianová, měla by dnes vaše investice hodnotu asi 5 dolarů.

Hodnota tokenu EMAX závisí na humbuku propagátorů, jako je Kardashianová

Ethereum max, alias EMAX, se od svého uvedení na trh v květnu 2021 zmítá v kontroverzích. Token není spojen se známou kryptoměnou ethereum - místo toho je EMAX altcoinem, který k zaznamenávání prodejů a transakcí využívá blockchainovou knihu etherea.

Hodnota EMAXu je založena na hype: S tím, jak investoři a propagátoři, jako je Kardashianová, šíří informace, investuje více lidí a cena roste. (Kardashianová dostala za svůj příspěvek 250 000 dolarů, uvedla SEC - pravděpodobně v amerických dolarech, i když tuto informaci regulátor nezveřejnil. V rámci urovnání Kardashianová obvinění SEC ani nepřiznala, ani nepopřela)

Altcoinům, jako je EMAX, chybí stabilita starších typů kryptoměn, jako je bitcoin a ether. A EMAX nikdy nedosáhl raketových vzestupů jako bitcoin: Podle CoinMarketCap měl bitcoin na svém vrcholu v listopadu hodnotu asi 69 000 dolarů za minci, zatímco EMAX dosáhl krátce po svém spuštění maxima, které se rovnalo 0,000000051 dolaru.

Tokeny jako EMAX představují rizikovější investice, protože jakmile investoři přestanou nakupovat nebo začnou prodávat, může hodnota tokenu rychle klesnout, uvedli loni pro Insider odborníci na kryptoměny.

EMAX právě to udělal. Do ledna se hodnota tokenu propadla o 98 %, což vedlo investory k žalobě Kardashianové a dalších celebrit, které token propagovaly, včetně boxera Floyda Mayweathera a bývalé hvězdy NBA Paula Pierce. Kardashianová i Mayweather podali návrhy na zamítnutí žaloby, přičemž jejich právníci tvrdí, že neexistuje dostatek důkazů o tom, že jejich podpora vedla žalobce k nákupu EMAXu.

Ačkoli není jasné, kolik lidí investovalo na základě podpory celebrit, podle údajů společnosti Morning Consult se reklama Kardashianové dostala přibližně k jednomu z pěti dospělých Američanů a ke zhruba 30 % vlastníků kryptoměn.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články