Bill Gates: "USA by mohlo vstoupit do nejhorší části pandemie"

Bill Gates v sérii tweetů, které zveřejnil v úterý pozdě večer píše, že plánuje zrušit většinu svých prázdninových plánů, a varoval, že by Spojené státy teprve teď mohly vstoupit do nejhorší části pandemie, a to kvůli nově rozšířené variantě Omicron.

S tvrzením, že varianta Omikron se šíří rychleji než jakýkoliv virus v historii, miliardář a spoluzakladatel Microsoftu řekl, že velkou neznámou zůstává, jak nemocní můžete být po nakažení se variantou Omikron.

“Musíme to brát vážně, dokud o tom nebudeme vědět víc. I když je to (varianta Omikron) jen z poloviny tak silné jako Delta, bude to nejhorší vlna, kterou jsme zatím zažili, protože je tak nakažlivá,” vyjádřil se Gates.

Gates také očekává, že vlna ve Spojených státech potrvá zhruba tři měsíce.

“Těch pár měsíců může být špatných, ale stále věřím, že pokud učiníme správné kroky, pandemie může skončit v roce 2022,” pokračoval.

Počet případů COVID-19 ve Spojených státech stoupá: Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse země průměrně za poslední týden zaznamenala více než 148 000 nových případů denně, což je o 23 % více než před týdnem a vrátila se zpět na úroveň z poloviny září. 

Více než 69 700 pacientů s Covid-19 bylo ve středu v nemocnicích v USA – číslo, které od 8. listopadu kleslo na přibližně 45 000, podle údajů ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb roste.

Podle Johnse Hopkinse bylo ve Spojených státech za poslední týden v průměru 1 324 úmrtí na Covid-19 denně, což je o 11 % více než před týdnem.

Prostřednictvím nadace Billa a Melindy Gatesových se Bill Gates snaží zacelit mezeru ve vakcínách a poznamenává, že mnohem méně lidí v zemích s nízkými příjmy dostalo vakcíny proti Covid-19. V říjnu se nechal slyšet, že propast bude čím dál těžší zacelit, protože bohatší světové vlády nakupují další dávky, které mají sloužit jako posilující dávky.

“Lidé mají právo být naštvaní kvůli nerovnosti, kterou tady panuje,” napsal Gates. “Vakcíny dělají z Covid-19 nemoc, které se dá do značné míry předejít – a dá se přežít ve všech, kromě těch nejvzácnějších případů – a je srdcervoucí vědět, že lidé umírají na nemoc ne proto, že ji nelze zastavit, ale protože žijí v země s nízkými příjmy.”

 

Zdroje: cnn.com, Unsplash

Nejnovější články