Ruská společnost Gazprom nechá plynovod Nord Stream 1 po zjištění úniku uzavřený, což prohloubí energetickou krizi v Evropě

Ruský státní energetický gigant Gazprom v pátek pozdě večer oznámil, že po zjištění netěsností ponechá plynovod Nord Stream 1 do Evropy na dobu neurčitou uzavřený, čímž zasadil další ránu energetické krizi v regionu.

Ruský státní energetický gigant Gazprom v pátek pozdě večer oznámil, že po zjištění netěsností ponechá plynovod Nord Stream 1 do Evropy na dobu neurčitou uzavřený, čímž zasadil další ránu energetické krizi v regionu.

"Přeprava plynu plynovodem Nord Stream byla zcela zastavena, dokud nebudou odstraněny provozní závady na zařízení," uvedl Gazprom ve svém prohlášení před očekávaným opětovným otevřením plynovodu v Německu.

Společnost uvedla, že mezi zjištěnými závadami byl i únik oleje v kompresorové jednotce Trent 60. "V současné době je plynovod v provozu. Plynová turbína je součástí plynovodu Nord Stream 1, který vede v délce 1 224 kilometrů pod Baltským mořem do severovýchodního Německa. Gazprom uvedl, že údržbu provedl společně s výrobcem turbín, společností Siemens.

Potrubí bylo 31. srpna odstaveno na tři dny údržby. Gazprom v srpnu nečekaně uvedl, že plynovod kvůli údržbě uzavře, ale 2. září jej znovu otevře, pokud nebudou zjištěny žádné anomálie.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck před pátečním oznámením Gazpromu prohlásil, že na Rusko se nelze energeticky spoléhat. "Neměli bychom počítat s tím, že přes zimu bude plyn proudit plynovodem Nord Stream 1," řekl novinářům.

Evropští představitelé se připravovali na to, že Gazprom uzavře plynovod na neurčito, protože Rusko letos od své invaze na Ukrajinu koncem února opakovaně omezilo přívod plynu do Evropy. Západní země uvalily na Rusko řadu sankcí a Evropská unie se zavázala snížit závislost na ruském plynu.

Evropa se snaží zajistit dodávky energie, což letos způsobilo prudký nárůst cen zemního plynu a elektřiny. Zemní plyn je klíčovým zdrojem pro výrobu elektřiny.

Habeck nedávno uvedl, že německé zásobníky zemního plynu jsou naplněny z 80 % a země dosáhne svého říjnového cíle dříve. Mezinárodní energetická agentura uvedla, že EU potřebuje pro bezpečnou zimu zvýšit zásoby alespoň na 90 %.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články