Autor: Filip Kejval

Rusko a Írán zkoumají společnou výrobu smrtících dronů, tvrdí USA

Rusko zvažuje spolupráci s Íránem na vývoji zbraní, která by zahrnovala zřízení společné výrobní linky na smrtící bezpilotní letouny, tvrdí podle NBC News vysoce postavení američtí představitelé.

Rusko zvažuje spolupráci s Íránem na vývoji zbraní, která by zahrnovala zřízení společné výrobní linky na smrtící bezpilotní letouny, tvrdí podle NBC News vysoce postavení američtí představitelé.

"Toto partnerství představuje hrozbu nejen pro Ukrajinu, ale i pro sousedy Íránu v regionu," uvedl podle NBC News jeden z vysoce postavených představitelů.

To později potvrdil i mluvčí americké rady pro národní bezpečnost John Kirby, který v pátek uvedl, že USA zaznamenaly zprávy o tom, že obě země usilují o zřízení montážní linky pro drony v Rusku, podle BBC News.

"Rusko usiluje o spolupráci s Íránem v oblastech, jako je vývoj zbraní a výcvik," řekl podle tohoto média.

"Írán se stal hlavním vojenským podporovatelem Ruska," pokračoval Kirby podle BBC News. "Rusko používá íránské bezpilotní letouny k úderům na energetickou infrastrukturu, čímž připravuje miliony Ukrajinců o elektřinu, teplo, kritické služby. Lidé na Ukrajině dnes umírají v důsledku íránských akcí."

The Wall Street Journal uvedl, že Rusko v sobotu ráno zahájilo nové útoky na Ukrajinu s využitím dronů íránské výroby. Jižní velení Ukrajiny podle listu uvedlo, že sestřelilo 10 bezpilotních leteckých systémů v oblastech Cherson, Mykolajiv a Oděsa.

Velvyslankyně Spojeného království při OSN Barbara Woodwardová v pátek podle listu The Guardian uvedla, že Írán od srpna předal Rusku stovky bezpilotních letounů. Dodala, že byly použity k "zabíjení civilistů a nezákonnému zaměřování civilní infrastruktury" na Ukrajině, napsal The Guardian.

Woodwardová také uvedla, že Rusko chce od Íránu "stovky" balistických raket a na oplátku nabízí "bezprecedentní" vojenskou podporu.

Rusko již několik měsíců používá bezpilotní letouny íránské výroby - především sebevražedný dron Šached-136 - k provádění smrtících útoků na ukrajinská města, uvedl Jake Epstein z Insideru.

V úterý nejmenovaný západní představitel uvedl, že Moskvě zřejmě docházejí bezpilotní letouny íránské výroby, ale ABC News informovala, že očekává "obnovení dodávek".

Irán nejprve popíral, že by Rusku posílal nějaké bezpilotní letouny, později připustil, že některé dodal ještě před invazí na Ukrajinu, uvedl zpravodajský server BBC News.

V sobotu australská ministryně zahraničí Penny Wongová ve svém prohlášení uvedla, že "Rusko se snaží o obnovení dodávek bezpilotních letounů: "Dodávky bezpilotních letounů do Ruska jsou důkazem toho, jakou roli hraje Írán při destabilizaci globální bezpečnosti. Tento seznam zdůrazňuje, že ti, kdo poskytují Rusku materiální podporu, budou čelit následkům."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články