Suze Ormanová: Tohle je "investice číslo 1"

Inflace je na historicky nejvyšších hodnotách, mnohem vyšších, než jaké Spojené státy zaznamenaly od počátku 80.

Inflace je na historicky nejvyšších hodnotách, mnohem vyšších, než jaké Spojené státy zaznamenaly od počátku 80. let minulého století. V pátek 10. června budou investoři a ekonomové bedlivě sledovat, kdy Úřad pro statistiku práce zveřejní svou nejnovější zprávu o indexu spotřebitelských cen, který měří průměrnou změnu cen, jež spotřebitelé platí za běžné zboží a služby v průběhu času.

Někteří odborníci se domnívají, že inflace by mohla vykazovat známky ochlazení, ale Suze Orman, moderátorka podcastu "Women & Money ... and Everyone Smart Enough to Listen" a spoluzakladatelka společnosti SecureSave, která se zabývá nouzovým spořením, s tím nesouhlasí.

"Osobně se domnívám, že tato inflace tu ještě nějakou dobu zůstane," řekla Ormanová, která se připojila k hlavní zpravodajce CNBC pro osobní finance Sharon Eppersonové.

Podle Ormanové však existuje způsob, jak na vysoké inflaci vydělat: "Investice číslo 1, kterou by měl mít každý z vás, ať se děje cokoli, je dluhopis [americké státní pokladny] série I."

Když jsou trhy nestabilní, mnoho investorů se obrací k dluhopisům jako k bezpečné investici, protože u dluhopisů je menší pravděpodobnost velkých ztrát než u akcií a úroky, které platí, vám pomohou držet krok s inflací. Pokud naopak držíte své peníze v hotovosti nebo na typickém běžném či spořicím účtu, ztrácejí na hodnotě.

Ormanová doporučuje dluhopisy I, které jsou kryté americkou vládou a neztrácejí hodnotu. Úročí se pevnou i pohyblivou sazbou, která se mění každých šest měsíců. Variabilní sazba se odvíjí od inflace a nyní činí rekordních 9,6 % do října 2022. Pevná sazba je na úrovni 0 %.

A investoři nepotřebují mnoho k tomu, aby začali investovat do dluhopisů I. "Vyrábějí se od 25 dolarů až po 10 000 dolarů, takže neexistuje žádná výmluva, proč by je všichni neměli mít," řekla Ormanová.

Dluhopisy I je nutné zakoupit přímo na internetových stránkách ministerstva financí a jejich hodnota nesmí přesáhnout 10 000 USD na osobu za kalendářní rok. Je tu však jedna výhrada: tyto dluhopisy nemůžete prodat jeden rok po jejich zakoupení.

Pokud během prvních pěti let vlastnictví dluhopisu kdykoli vyberete peníze, čeká vás sankce ve výši tříměsíčního úroku. Nicméně "vzhledem k tomu, že inflace zde pravděpodobně ještě nějakou dobu zůstane, i s tříměsíční úrokovou sankcí ve druhém až pátém roce ..... se to stále vyplatí, věřte tomu nebo ne," řekla Ormanová.

Jiní odborníci s tím souhlasí a doporučují považovat dluhopisy I za krátkodobější investiční nástroj, protože s jejich pomocí můžete přeměnit příjem na bohatství.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články