Pomůže nám sonda DART s planetární obranou?

Poslední dobou se společnost zabývá záludnou otázkou. Co když do naší Země narazí asteroid? Kdyby tato situace měla opravdu v budoucnu nastat, tak z toho důvodu listopadu minulého roku odstartovala z našeho povrchu sonda DART. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Poslední dobou se společnost zabývá záludnou otázkou. Co když do naší Země narazí asteroid? Důvodem je hlavně nový úspěšný film od Netflixu “K zemi hleď”. Leonardo di Caprio zde jako astrofyzik řeší problém, kdy má na naši planetu dopadnout asteroid.

Kdyby tato situace měla ale v budoucnu nastat, tak NASA již na řešení intenzivně pracuje. Listopadu minulého roku kvůli tomu odstartovala z našeho povrchu sonda DART. Pojďme se na to podívat tedy trochu podrobněji.

DART je planetární obranný test pro zabránění dopadu nebezpečného asteroidu na Zemi. DART bude historicky první ukázkou techniky, která má změnit pohyb asteroidu ve vesmíru. Samotná mise DART je řízena v rámci programu NASA.

Sonda DART je kosmická loď navržená tak, aby narazila na asteroid Dimorphos a změnila tak jeho trajektorii letu. Dimorphos je měsíc planetky Didymos. Sonda přišla ke svému jménu prostě, DART je zkratka od “Double asteroid redirection test”.

Cílový asteroid je tedy pouze testovací objekt a rozhodně není žádnou hrozbou pro Zemi. Tento cílový systém planetek je dokonalým testovacím prostorem, abychom zjistili, zda je úmyslné nárazy dokáží odklonit z jejich oběžné dráhy, tedy změnit jejich kurz. Vědcům to pomůže předpovědět, co přesně udělat, kdyby byl v budoucnu objeven asteroid ohrožující Zemi.

Na místo plánovaného nárazu doputuje sonda  na konci září tohoto roku. Kosmická loď DART tehdy dosáhne kinetického nárazového vychýlení záměrným nárazem do cílového měsíce rychlostí přibližně 6,6 km/s a to pomocí palubní kamery,pojmenované DRACO. Pomůže i sofistikovaný autonomní navigační software. Srážka by měla ve výsledku změnit rychlost Dimorphosu na jeho oběžné dráze kolem hlavního tělesa o zlomek jednoho procenta, ale to ve finále změní oběžnou dobu o několik minut - což je dost pro pozorování a měření pomocí dalekohledů na Zemi.

Využitím elektrického pohonu by DART mohl těžit z významné flexibility časové osy mise a zároveň demonstrovat novou generaci technologie iontových motorů s aplikacemi pro potenciální budoucí mise NASA.

 Sonda odstartovala 24. listopadu 2021 na palubě rakety SpaceX Falcon 9 z Vandenberg Space Force Base v Kalifornii. Po oddělení od nosné rakety zasáhne kosmická loď DART na konci září 2022 Didymosův měsíc, ke srážce dojde ve vzdálenosti 11 milionů kilometrů od Země. Pak se teprve dozvíme, zdali cesta a mise sondy byla skutečně úspěšná.

 

Zdroje: nasa.gov; unsplash 

Nejnovější články