Ropa se při nedostatku zásob dostává na nová víceletá maxima

Ceny ropy se v úterý vyšplhaly na víceletá maxima, která je podpořena globálním nedostatkem nabídky a silnou poptávkou ve Spojených státech jako největším spotřebitelem na světě.

Ceny ropy se v úterý vyšplhaly na víceletá maxima, která je podpořena globálním nedostatkem nabídky a silnou poptávkou ve Spojených státech jako největším spotřebitelem na světě. 
Termínované obchody Brent vzrostly o 35 centů nebo 0,4 % na 86,32 USD za barel, zatímco americká ropa West Texas Intermediate (WTI) posílila o 93 centů, neboli 1,1 %, na 84,69 USD za barel. 
"Navzdory počátečním slabým signálům v dnešním obchodování, se energetická krize stále ještě zdaleka neuvolňuje, takže očekáváme převažující sílu cen ropy v listopadu a prosinci, protože nabídka zaostává za poptávkou a OPEC+ zůstává stranou," řekla Louise Dickson, senior analytik ropných trhů ze společnosti Rystad Energy. 

OPEC+, Organizace zemí vyvážejících ropu, která zahrnuje spojence jako je Rusko, v současné době zvyšuje těžbu o 400 000 barelů denně (bpd) každý měsíc, ale v reakci na nárůst cen ustoupilo proti výzvám k rychlejšímu zvýšení produkce. 

Goldman Sachs uvedla, že Brent pravděpodobně překročí svou prognózu na konci roku, kdy ropa dosáhne 90 dolarů za barel, zatímco Larry Fink, výkonný ředitel největšího světového správce aktiv BlackRock, uvedl, že je vysoká pravděpodobnost, že ropa dosáhne 100 dolarů. 

S cenami ropy a zemního plynu na mnohaletých maximech jsou američtí producenti břidlic připraveni dosáhnout nejvyšších výdělků od vypuknutí pandemie koronaviru, pokud neuzavřou prodeje spojené s mnohem nižšími cenami. 

Zatímco trhy s elektřinou a uhlím v Číně po vládní intervenci poněkud ochladly, ceny energií zůstávají celosvětově zvýšené, protože teploty klesají s nástupem zimy na severu. 

„Předpovědi na chladnější listopad znamenají, že obchodníci s energií se připravují na velmi napjatý trh, který bude letos v zimě uspokojen bezprecedentní poptávkou,“ uvedl v poznámce hlavní analytik trhu OANDA Edward Moya. 
"Tento trh s ropou zůstane napjatý, a to by mělo znamenat, že velmi málo dělí od ropy za 90 dolarů." 
Spotřeba benzínu a destilátů ve Spojených státech je po více než roce snížené poptávky zpět v souladu s pětiletými průměry a trh bude pozorně sledovat úroveň zásob v USA. 
Analytici očekávají, že poslední týdenní údaje o zásobách ropy v USA ukáží jejich nárůst o 1,7 milionu barelů. 

Údaje od Amerického ropného institutu, průmyslové skupiny, mají být zveřejněny v 16:30. v úterý a od amerického Úřadu pro energetické informace ve středu. 

Avtar Sandu, senior manažer pro komodity ve společnosti Phillip Futures v Singapuru, uvedl, že obchodníci také čekají na objasnění výsledku mezinárodních jednání o oživení íránské jaderné dohody z roku 2015 poté, co Spojené státy uvedly, že úsilí je v zásadní fázi, která by mohla znovu otevřít způsob exportu íránské ropy.

Zdroje: cnbc.com; freepik.com

Nejnovější články