Saúdskoarabská společnost Aramco opět zvyšuje ceny ropy

Saúdská Arábie zvýšila ceny ropy pro zákazníky v Asii, USA a Evropě. Může za to velmi prudký nárůst ceny barelu a to na téměř 95 dolarů za barel.

Saúdská Arábie zvýšila ceny ropy pro zákazníky v Asii, USA a Evropě. Může za to velmi prudký nárůst ceny barelu a to na téměř 95 dolarů za barel.

Státní firma Saudi Aramco (ARAMCO) již minulý březen zvýšila všechny marže pro svůj hlavní trh v Asii. Společnost navíc od tohoto února zvedla cenu své hlavní a klíčové ropy Arab Light o 60 centů (2,80 USD za barel). Nynější cena zasahuje nad referenční hodnotu, která byla předtím používána.

Ostatní druhy ropy vyskočily o 40 až 70 centů za barel. Ceny ropy se pak v USA zvýšily o 30 centů. 

Ropa Brent se v roce 2022 vyšplhala o 20 % na více než 93 dolarů za barel. Její  vzestup nastal, protože celosvětová spotřeba zůstává nadále silná a to navzdory šíření omikronové varianty viru Covid. Zásoby ropy se navíc za poslední rok prudce snížily a mnoho velkých producentů se snaží načerpat další a chybějící ropu.

Rozhodnutí Aramco přišlo několik dní poté, co se OPEC+ rozhodl příští měsíc zvýšit svou denní těžbu ropy o 400 000 barelů denně, rozhodl se tak v souladu s očekáváním obchodníků.

Mnoho energetických analytiků ovšem pochybuje, že skupina vedená Saúdskou Arábií a Ruskem pomůže získat tolik chybějících zásob ropy zpět . Ropný trh začíná mít potíže a to právě kvůli problémům s dodávkami některých členů této skupiny.

Saudi Aramco je přitom největším světovým vývozcem ropy. Více než 60 % jeho zásilek směřuje do Asie, přičemž největšími odběrateli jsou Čína, Japonsko, Jižní Korea a Indie. Cenové pohyby společnosti Aramco často udávají tón pro ostatní výrobce na Středním východě a to je pro celkovou cenu ropy tím zásadním.

 

Zdroje: bloomberg.com; unsplash 

Nejnovější články