USA naléhají na Indii, aby nezvyšovala dovoz ruské ropy, protože ostatní země se na ní přestávají spoléhat

Americký prezident Joe Biden požádal indického premiéra Naréndru Módího, aby nezvyšoval nákupy ruské ropy s tím, že to není v nejlepším zájmu země.

Americký prezident Joe Biden požádal indického premiéra Naréndru Módího, aby nezvyšoval nákupy ruské ropy.

V pondělním hodinovém videohovoru Biden řekl, že USA by mohly Indii pomoci s diverzifikací zdrojů energie, ale přestal Módího "konkrétně žádat", uvedla agentura Reuters s odvoláním na svého úředníka.

"Prezident ... sdělil, že jsme tu proto, abychom jim pomohli diverzifikovat způsoby dovozu ropy. Dovoz ze Spojených států je již nyní významný, mnohem větší než dovoz, který získávají z Ruska," řekla novinářům podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Indie, která je třetím největším spotřebitelem ropy na světě, nedostává z Ruska mnoho ropy. V roce 2021 nakoupila z Ruska přibližně 12 milionů barelů, což představuje pouze 2 % jejího celkového dovozu.

"Biden také jasně řekl, že nevěří, že je v zájmu Indie urychlit nebo zvýšit dovoz ruské energie nebo jiných komodit," dodala Psakiová.

Psakiová neupřesnila, zda se Indie zavázala k dovozu energie z Ruska.

Válka Ruska proti Ukrajině vedla USA a jejich spojence k uvalení rozsáhlých sankcí, včetně zákazu prodeje ropy a dalších komodit. Ropa je pro Rusko, třetího největšího světového producenta, klíčovým zdrojem příjmů.

USA i Spojené království zakázaly dovoz ruské ropy. Evropská unie tak zatím neučinila, protože je na ruských dodávkách závislejší.

Mimo Evropu nakupuje levnou ruskou ropu také Indie a Čína. Ani jedna ze zemí Rusko za jeho invazi na Ukrajinu otevřeně neodsoudila. Psakiová však uvedla, že Indie se nyní důrazněji vyslovila proti hlášeným zvěrstvům, "zejména pokud jde o děsivé fotografie, které jsme viděli v okolí Buchy".

"Nedávné zprávy o zabíjení nevinných civilistů ve městě Bucha byly velmi znepokojivé," řekl Módí v pondělí. "Okamžitě jsme to odsoudili a požádali jsme o nezávislé vyšetřování."

Módí uvedl, že nedávno navrhl Rusku, aby prezident Vladimir Putin a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vedli přímé rozhovory.

Na rozdíl od ostatních členů čtyřky - USA, Japonska a Austrálie - však Indie neuvaluje na Rusko přímé sankce. Podle agentury Reuters nakoupila od invaze nejméně 13 milionů barelů ruské ropy.

Když Valné shromáždění OSN minulý týden hlasovalo o pozastavení členství Ruska v Radě pro lidská práva kvůli jeho zvěrstvům na Ukrajině, Indie se zdržela hlasování.

Indický ministr zahraničních věcí Subrahmanyam Jaishankar v pondělí obhajoval indické nákupy ropy z Ruska.

"Při pohledu na čísla se domnívám, že naše celkové nákupy za měsíc budou pravděpodobně nižší než nákupy v Evropě za jedno odpoledne," řekl.

Jeden z amerických představitelů řekl agentuře Reuters, že "jsme Indii o nic konkrétního nežádali", a dodal, že Módího vláda si po upřímném rozhovoru udělá vlastní úsudek.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články