Autor: Radka Guzi

Varianta Omicron naruší globální poptávku po ropě

Varianta covidu omicron bude mít dle zprávy IEA vliv také na poptávku ropy.

Očekává se, že oživení bude ovlivněno novým nárůstem případů Covid-19, přičemž těžce bude zasaženo letecké palivo, uvádí zpráva IEA. Autoři poznamenali, že vznik nové varianty omikronů již přinesl nová omezení pro mezinárodní cestování. IEA však dodala, že zatímco se očekávalo, že nárůst nových případů Covid zpomalí poptávku, neočekává se, že by oživení, které již probíhá, zcela vykolejí. Poptávka po ropě má být příští rok nižší, než se očekávalo, uvedla v úterý Mezinárodní energetická agentura, když revidovala svůj výhled dolů o 100 000 barelů denně pro zbytek letošního roku i rok 2022.

IEA ve své zprávě o trhu s ropou uvedla, že se nyní očekává, že celosvětová poptávka po ropě vzroste o 5,4 milionu barelů denně v roce 2021 a 3,3 milionu barelů denně v roce 2022, aby dosáhla celosvětově úrovně před pandemií 99,5 milionu barelů denně.

Očekává se však, že oživení bude ovlivněno novým nárůstem případů Covid-19, přičemž těžce bude zasaženo letecké palivo, uvádí zpráva. Jeho autoři poznamenali, že vznik nové varianty omikronů již přinesl nová omezení pro mezinárodní cestování.

Výroba předčí poptávku

Navzdory této nejistotě je produkce připravena převýšit poptávku od prosince, uvádí se ve zprávě, a to díky zvýšené produkci z USA a zemí OPEC+. Tento vzestupný trend by se protáhl do roku 2022, uvedla IEA, přičemž USA, Kanada a Brazílie budou pumpovat na své nejvyšší roční úrovně v historii.

„Saúdská Arábie a Rusko by také mohly dosáhnout rekordů, pokud by zbývající škrty OPEC+ byly zcela odstraněny,“ uvedla IEA. „V takovém případě by globální nabídka v příštím roce stoupla o 6,4 mb/d ve srovnání s nárůstem o 1,5 mb/d v roce 2021.“

Výhled IEA je mírně v rozporu s očekáváním OPEC+. Konsorcium těžící ropu v pondělí zveřejnilo svou vlastní zprávu a bylo optimističtější než IEA ohledně oživení poptávky v příštím roce.

OPEC+ předpověděl, že omikronová varianta bude mít mírný dopad na ropné trhy, a uvedl, že očekává, že poptávka dosáhne 100 milionů barelů denně do třetího čtvrtletí roku 2022. Rovněž zvýšil svou prognózu poptávky pro první čtvrtletí roku 2022 o 1,1 milionu barelů denně. V listopadu OPEC+ zvedl svou těžbu ropy o 500 000 barelů denně, protože zrušil snížení těžby, na kterém se dohodl v raných fázích koronavirové krize. Organizace souhlasila na jaře 2020, když ceny ropy tváří v tvář pandemii prudce klesly, že kumulativně sníží těžbu ropy o téměř 10 milionů barelů denně.

Ponuré vyhlídky pro ceny ropy

Pokud jde o ceny ropy, IEA také revidovala svůj výhled směrem dolů. „Náš předpoklad ceny ropy (na základě forwardové křivky) je pro rok 2022 zhruba o 15 % nižší než ve zprávě z minulého měsíce,“ uvedli autoři zprávy. Průměrná cena ropy Brent v roce 2021 je 70,80 USD/barel a v roce 2022 67,60 USD/barel.

Futures na ropu Brent se v úterý obchodovaly mírně níže a vymazaly dřívější zisky a obchodovaly se kolem 74,27 dolaru za barel v 10:00 londýnského času.

O něco níže byly také americké futures na ropu West Texas Intermediate, které se obchodovaly těsně nad 71 dolary za barel.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články