Významný čínský realitní developer Kaisa pozastavuje své obchodování

Společnost Kaisa v pátek na burze uvedla, že pozastaví své obchodování. Její další součásti— Kaisa Capital, Kaisa Health, Kaisa Prosper — rovněž oznámily, že pozastaví obchodování.

Společnost Kaisa v pátek na burze uvedla, že pozastaví své obchodování. Její další součásti— Kaisa Capital, Kaisa Health, Kaisa Prosper — rovněž oznámily, že pozastaví obchodování.

Kaisa promeškala platbu za správu majetku a to kvůli zvýšeným obavám o její napjatou likviditu. Toto oznámila společnost ve čtvrtek.

Akcie Kaisa tento týden před pozastavením obchodování klesly o téměř 13 % . Akcie letos celkově klesly o 70 %.

Nedávno řešila podobný problém také čínská realitní společnost  Evergrande. Zpočátku totiž neprovedla dvě platby, ale naštěstí se jí podařilo vše splatit během 30denní lhůty odkladu. Oči investorů se i tak bedlivě upírají na další splátky úroků a to splatné v listopadu a prosinci.

I některé z jiných čínských realitních společností se ocitly v centru pozornosti. Kvůli tomu, že se dostaly do platební neschopnosti nebo nedoplatily svůj dluh.

Agentury Fitch Ratings a S&P Global Ratings minulý týden uvedly hodnocení společnosti Kaisa. Obě agentury uvedly klesající cash flow firmy.

Mezi čínskými developery je Kaisa podle Natixis druhým největším emitentem offshore dluhopisů s vysokým výnosem v amerických dolarech.  Evergrande, tedy světově nejzadluženější realitní developer, je v tomto žebříčku pro srovnání na prvním místě.

Podle Natixis překročila Kaisa v první polovině tohoto roku už dvě ze tří čínských „červených čar“, které jsou dané pro developery nemovitostí. Ty načtrla vláda.

Podle Fitch má Kaisa obrovský dluh splatný do konce roku 2022. A to včetně 400 milionů dolarů splatných v prosinci a přibližně 3 miliard dolarů splatných v roce 2022.

Regulátoři v Shenzhenu se v pátek sejdou, aby projednali problémy s likviditou ve společnosti Kaisa a ještě jedné čínské realitní společnosti Fantasia. Fantasia nedokázala splatit dluhopis ve výši 206 milionů dolarů. Ten už byl splatný začátkem minulého měsíce.

 

Zdroje: cnbc.com; freepik

Nejnovější články