Bitcoinový dluhopis Salvadoru údajně nepřilákal jediného investora

Investoři se do salvadorského bitcoinového dluhopisu příliš nehrnou. Dluhopisová nabídka krytá kryptoměnami nepřilákala jediného kupce, uvádí Bloomberg.

Investoři se do salvadorského bitcoinového dluhopisu příliš nehrnou. Dluhopisová nabídka krytá kryptoměnami nepřilákala jediného kupce, uvádí Bloomberg.

Prezident Nayib Bukele hledá 1 miliardu dolarů za kryptoměnový dluhopis, ale místo toho se mu k financování pomocí bitcoinového dluhopisu dostalo skepticismu od úvěrových agentur a Mezinárodního měnového fondu.

MMF již dříve kritizoval Bukeleho výzvu, aby se bitcoin stal zákonným platidlem, a vyzval vládu, aby přehodnotila svou závislost na této kryptoměně.

Nyní dluhopisy Salvadoru splatné v roce 2032 vynášejí 24 %, což je strmá úroveň, která naznačuje, že trhy vnímají dluh jako vysoce rizikový a připravují se na nesplácení. Údaje Bloombergu ukazují, že výnosy salvadorských dluhopisů klesly více než u všech ostatních zemí s výjimkou válkou zmítané Ukrajiny.

Když Bukele v listopadu poprvé představil svůj plán bitcoinových dluhopisů, národní dolarový dluh dosáhl historického minima, uvedla agentura Bloomberg. V únoru agentura Fitch Ratings snížila rating Salvadoru na CCC, což poukazuje na jeho zvýšenou závislost na krátkodobém dluhu a omezené zdroje financování. Salvadorský ministr financí však nedávno prohlásil, že existuje „nulové riziko“ selhání.

Investoři se stále více obávají, zda bude Salvador schopen držet krok se svými současnými splátkami dluhopisů, ale také jeho ochotou nadále splácet dluh.

V listopadu Bukele uvedl, že polovina z 1 miliardy dolarů získaných za bitcoinové dluhopisy bude použita na nákup dalších bitcoinů, zatímco druhá polovina bude použita na energii a infrastrukturu pro těžbu bitcoinů.

Zdroje: insider.com, unsplash.com

Nejnovější články