Rusko založí novou sociální síť „Rossgram“ – kopii Instagramu

Ruští podnikatelé v informačních technologiích se chystají spustit aplikaci, která by měla nahradit Instagram, jenž úřady tento týden zablokovaly.

Nová služba, známá jako Rossgram, bude spuštěna 28. Března a bude mít další funkce, jako je crowdfunding a placený přístup k určitému obsahu, uvedl ve středu její web. „Můj partner Kirill Filimonov a naše skupina vývojářů již byli na tento obrat připraveni a rozhodli se nenechat si ujít příležitost vytvořit ruskou obdobu populární sociální sítě, kterou milují naši krajané,“ Alexander Zobov, ředitel pro styk s veřejností iniciativy, napsal na sociální síti VKontakte.

Ruský státní regulátor pro komunikaci Roskomnadzor od pondělí zablokoval přístup k Instagramu poté, co jeho americký vlastník Meta Platforms minulý týden uvedl, že uživatelům sociálních sítí na Ukrajině umožní posílat zprávy jako „Smrt ruským vetřelcům“. Společnost Meta, která také vlastní Facebook, uvedla, že dočasná změna v její politice nenávistných projevů se vztahovala na Ukrajinu až po ruské invazi a uvedla, že by bylo špatné bránit Ukrajincům „vyjadřovat svůj odpor a zuřivost vůči invazním vojenským silám“.

Meta v neděli uvedla, že zužuje svou politiku moderování obsahu pro Ukrajinu, aby zakázala výzvy k úmrtí hlavy státu. Rusko, které již zakázalo Facebook, zahájilo trestní vyšetřování proti Meta a žalobci požádali soud, aby označil tuto americkou technologickou firmu za „extremistickou organizaci“. Případ má soud v pondělí.

Podle fotografie sdílené Zobovem na Vkontakte bude Rossgram silně připomínat Instagram podle barevných schémat a jeho rozvržení.

Zdroje: euronews.com, Pexels

Nejnovější články