Automobilka Volvo se chystá vstoupit na burzu

Švédská automobilka Volvo hodlá vstoupit na burzu. První veřejná nabídka akcií (IPO) má firmě přinést zhruba 2,9 miliardy USD. Úpisem nových akcií na burze si chce Volvo zajistit prostředky na přechod k výrobě elektromobilů.

Švédská automobilka Volvo hodlá vstoupit na burzu. První veřejná nabídka akcií (IPO) má firmě přinést zhruba 2,9 miliardy USD. Úpisem nových akcií na burze si chce Volvo zajistit prostředky na přechod k výrobě elektromobilů.

S akciemi Volva se má začít obchodovat podle agentury Bloomberg ještě letos. Podle médií trh odhaduje hodnotu automobilky zhruba na 20 miliard dolarů (440 miliard Kč). Chystaná počáteční veřejná nabídka akcií (IPO) bude letos jednou z největších v Evropě.

Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Cars představil rozsáhlý harmonogram, jak do roku 2030 přejde pouze na vozy poháněné elektřinou. Plán předpokládá, že spolu se švédským partnerem Northvolt automobilka vybuduje do roku 2026 i obří továrnu na baterie, které autům umožní dojezd přes 1000 kilometrů a mnohem rychlejší dobíjení.

S projektem seznámil veřejnost už před časem technologický ředitel společnosti Volvo Cars Henrik Green. „Jsme pevně odhodláni stát se výrobcem automobilů pouze na elektrický pohon a přechod by měl nastat nejpozději do roku 2030,” řekl. Šéf Volva Haakan Samuelsson tehdy označil projekt za nejdůležitější milník v historii firmy. „Rok 2030 je naším konečným datem pro spalovací motor,“ prohlásil. 

Společnost Volvo Cars vlastní čínská skupina Zhejiang Geely Holding Group, která plánovala vstup na burzu už delší dobu. Záměr ale odložila do doby, než velké ekonomiky začaly přicházet s plány na odklon od spalovacích motorů a rozhodly se hledat způsoby financování přechodu k elektrickým autům. Čínská skupina zůstane největším akcionářem automobilky.

Číňané koupili společnost Volvo Cars v roce 2010 za 1,8 miliardy USD od amerického koncernu Ford Motor, který převzal Volvo Cars v roce 1999 od švédské skupiny Volvo. Ta se dnes soustředí jen na výrobu nákladních aut. Výrobce osobních automobilů je od té doby oddělen od švédského výrobce nákladních aut AB Volvo, s jehož akciemi se na burze už obchoduje a Číňané v něm mají i vlastní minoritní podíl.

Zdroje: cnbc.com, bloomberg.com, volvo.com, Unsplash

Nejnovější články