Dohodne se EU ohledně ruské ropy?

EU se minulý měsíc rozhodla zablokovat dovoz ruského uhlí, uvalení omezení i na ruskou ropu se ale ukázalo jako mnohem složitější úkol. Země, které jsou vysoce závislé na ruských fosilních palivech, se obávají důsledků takových opatření pro jejich vlastní ekonomiky.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý uvedla, že doufá, že v nadcházejících dnech bude dosaženo mezi evropskými státy dohody o sankcích ohledně ruské ropy.

Jakékoli sankce uvalené EU totiž musí ziskat souhlas všech členských států, aby vůbec mohly být zavedeny a vstoupily v platnost.

„Doufám, že mluvíme o dnech. To, na co se teď soustředíme, je jeden nebo dva členské státy, které jsou vnitrozemské, takže nemohou získávat ropu přes moře a potřebují tak alternativy buď v potrubích a nebo v rafineriích, a tam se snažíme najít řešení,“ řekla von der Leyenová na World Economic  Fórum.

"Pracujeme na ropném embargu velmi tvrdě," dodala.

EU se minulý měsíc rozhodla zablokovat dovoz ruského uhlí, uvalení omezení i na ruskou ropu se ale ukázalo jako mnohem složitější úkol. Země, které jsou vysoce závislé na ruských fosilních palivech, se obávají důsledků takových opatření pro jejich vlastní ekonomiky.

Maďarsko například údajně žádá o finanční podporu ve výši 15 až 18 miliard eur (16 až 19 miliard USD) na odklon od ruské energetiky.

Patová situace kolem ropy také vyvolává otázky, zda se evropskému bloku vůbec podaří ukončit nákupy ruského zemního plynu, to je totiž hlavním fosilním palivem, které EU nakupuje od Ruska.

Téma energetické bezpečnosti už nějakou dobu znepokojuje řadu evropských politiků, ale po nevyprovokované ruské invazi na Ukrajinu si toto téma získalo ještě větší pozornost.

V úterním projevu na hlavní scéně Světového ekonomického fóra von der Leyenová řekla, že není pochyb o tom, že „jsme svědky toho, jak Rusko [zbrojí] svými dodávkami energie“.

Kreml požadoval, aby „nepřátelské národy“, jako jsou země EU, platily za ruský plyn v rublech. Polsko a Bulharsko zaznamenaly zastavení dodávek ruského plynu ihned poté, co odmítly platit za komoditu pomocí ruské měny.

Nejvyšší diplomat EU, Josep Borrell, je jedním z stále rostoucího počtu lidí, kteří chtějí k účelu obnovy Ukrajiny využít zastavené ruské zásoby. A von der Leyenová uvedla, že právní tým EU se již tímto případem zabývá.

„V celém světě panuje pocit, že součástí celého úsilí o obnovu by mělo být i Rusko, a nyní tak hledáme legální způsoby a prostředky, jak částečně zabavit majetek buď oligarchů, podle toho, jakou roli hráli, nebo Ruska."

„Jak jsem řekla, není to triviální, ale pokud se celý svět postaví, aby podpořil Ukrajinu, aby znovu vstala z popela, také Rusko by mělo spravedlivě k této obnově přispět,“ řekla.


 

Zdroje: bloomberg.com; cnbc.com; unsplash

Nejnovější články