Energetický gigant Shell ukončí partnerství s ruským Gazpromem

Shell v pondělí oznámil, že s pokračujícím rusko-ukrajinským konfliktem ukončuje „kapitálové partnerství“ s ruskou státní energetickou společností Gazprom.

Shell v pondělí oznámil, že s pokračujícím rusko-ukrajinským konfliktem ukončuje „kapitálové partnerství“ s ruskou státní energetickou společností Gazprom.

Shell uvedl, že prodává 27,5% podíl v Sachalin-II, integrovaném ropném a plynárenském projektu umístěném na ostrově Sachalin v Rusku, a také 50% podíl v Salym Petroleum Development NV, „společném podniku s Gazprom Neft. Společnost také uvedla, že končí svou účast na projektu plynovodu Nord Stream 2.

"Jsme šokováni ztrátami na životech na Ukrajině, které odsuzujeme v důsledku nesmyslného vojenského aktu, který ohrožuje evropskou bezpečnost," uvedl generální ředitel Shell Ben van Beurden v prohlášení.

„Naším bezprostředním cílem je bezpečnost našich lidí na Ukrajině a podpora našich lidí v Rusku,“ dodal van Beurden. „V diskusi s vládami po celém světě také vypracujeme podrobné obchodní důsledky, včetně důležitosti bezpečných dodávek energie do Evropy a na další trhy, v souladu s příslušnými sankcemi.“

Oznámení Shellu přichází den poté, co konkurenční BP oznámila, že se zbavuje svého 19,75% podílu v Rosněfti, další ruské kontrolované ropné společnosti. Mezitím USA – spolu s dalšími zeměmi – zpřísnily sankce proti Rusku po jeho invazi na Ukrajinu.

Společnost uvedla, že na konci roku 2021 měla prostřednictvím svých podniků Gazprom „neoběžná aktiva“ přibližně 3 miliardy USD, přičemž poznamenala, že ukončení těchto investic „ovlivní účetní hodnotu ruských aktiv Shell a povede ke snížení hodnoty“.

Zdroje: cnbc.com, unsplash.com

Nejnovější články