Autor: Filip Kejval

Saúdská Arábie prudce zvyšuje ceny ropy a futures na americkou ropu se dostávají na tříměsíční maximum

Saúdská Arábie v červenci výrazně zvýšila prodejní ceny své ropy, což v pondělí vyvolalo růst futures kontraktů na ropu.

Saúdská Arábie v červenci výrazně zvýšila prodejní ceny své ropy, což v pondělí vyvolalo růst futures kontraktů na ropu.

Saúdskoarabská společnost Aramco, největší světový vývozce ropy, zvýšila ceny pro zákazníky v Asii, severozápadní Evropě a Středomoří. Ceny pro odběratele v USA se nezměnily.

Společnost Aramco v neděli podle agentury Reuters zvýšila cenu své klíčové ropy Arab Light pro Asii, kde se nachází její největší zákaznická základna, na 6,50 dolaru nad referenční hodnotu, kterou používá - nad červnovou prémii 4,40 dolaru. Červencová prémie je o 10 % vyšší, než očekávali účastníci trhu oslovení agenturou Bloomberg.

Přestože ceny společnosti Aramco pro USA zůstaly beze změny, zvýšení cen pro ostatní trhy se přeneslo na mezinárodní trhy v souvislosti s prudce rostoucí spotřebitelskou inflací. Americký benchmark West Texas Intermediate (WTI) vzrostl až o 1,8 % a dosáhl tříměsíčního maxima, zatímco futures na ropu Brent v pondělí ráno v Asii vzrostly rovněž o 2 %.

Společnost Aramco zvýšila ceny navzdory rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců (OPEC+) z minulého týdne zvýšit v červenci a srpnu těžbu o 648 000 barelů denně, což je o 50 % více, než činilo zvýšení produkce v posledních měsících. Zvýšená produkce OPEC+ však nestačí na to, aby vyvážila ruskou ropu odstavenou z globálního trhu v důsledku sankcí a bojkotů, řekl minulý týden Phil Rosen, generální ředitel akciového gigantu Hess pro Insider.

Podle Vishnu Varathana, vedoucího ekonomického a strategického oddělení banky Mizuho, zvýšení cen společností Aramco naznačuje lepší výhled poptávky, zejména v Asii, kde se zmírňují pandemické výluky.

"Producenti OPEC se snaží zvýšit produkci, i když došlo k uvolnění omezení a zvýšení stropu produkce," napsal Varathan v pondělní poznámce, kterou viděl Insider. "Faktem je, že mimo Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty může být jen velmi málo možností, jak adekvátně zvýšit nabídku a zkrotit ceny ropy," dodal.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články