Autor: Adam Spáčil

Warren Buffett označil rozkolísané trhy za "obrovskou výhodu pro investory" a zdůraznil, že akcie jsou dlouhodobě bezpečnější než hotovost nebo dluhopisy

Warren Buffett volatilní trhy vítá, protože mu přinášejí výhodné nabídky, a krátkodobé cenové pohyby nemají vliv na jeho dlouhodobé výnosy.

Warren Buffett volatilní trhy vítá, protože mu přinášejí výhodné nabídky, a krátkodobé cenové pohyby nemají vliv na jeho dlouhodobé výnosy.

Miliardář a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway tvrdí, že vlastnictví akcií je z dlouhodobého hlediska bezpečnější než držení hotovosti nebo dluhopisů, i když se ceny akcií pohybují mnohem více. Zesměšnil také používání volatility jako měřítko rizika.

Zde je 8 nejlepších Buffettových citátů o volatilitě, lehce upravených pro větší délku a srozumitelnost:

1. "Jako investor máte rádi volatilitu. Milujete představu divokých výkyvů, protože to znamená, že se více věcí špatně ocení." (1997)

2. "Skutečný investor volatilitu vítá. Divoce kolísající trh znamená, že na solidní podniky budou pravidelně vázány iracionálně nízké ceny. Není možné si představit, jak lze o dostupnosti takových cen uvažovat jako o zvýšení nebezpečí pro investora, který má naprostou svobodu buď trh ignorovat, nebo využít jeho pošetilosti." (1993)

3. "Je nám úplně jedno, jestli je volatilita akciového trhu v průměru 0,5 % denně, 0,25 % denně nebo 5 % denně. Ve skutečnosti bychom vydělali mnohem více peněz, kdyby byla volatilita vyšší, protože by na trhu vzniklo více chyb. Takže volatilita je pro skutečného investora obrovské plus." (1997)

4. "Nevyzpytatelné trhy jsou ideální pro každého investora - malého i velkého - pokud se drží svého investičního úkolu. Volatilita způsobená peněžními manažery, kteří iracionálně spekulují s obrovskými částkami, nabídne skutečnému investorovi více příležitostí k inteligentním investičním krokům. Taková volatilita mu může uškodit pouze tehdy, pokud je nucen, ať už pod finančním, nebo psychologickým tlakem, prodávat v nevhodnou dobu." (1987)

5. "Pokud se investor bojí kolísání cen a mylně ho považuje za měřítko rizika, může paradoxně nakonec dělat velmi riskantní věci." (Buffett tvrdil, že držení aktiv denominovaných v měně, jako je hotovost nebo státní dluhopisy, jejichž hodnota se v průběhu času snižuje vlivem inflace, je rizikovější než dlouhodobé vlastnictví akcií.) (2014)

6. "V soukromém podniku, kde denně dostáváte nabídku na koupi a prodej od jedné strany, se to nikdy nikomu nestane. Ale na burze to dostanete. To je obrovská výhoda. A je to ještě větší výhoda, pokud je ten váš partner těžký maniodepresivní alkoholik. Čím je šílenější, tím víc peněz vyděláte." "To je pravda. (Buffett měl na mysli alegorii svého učitele Benjamina Grahama o panu Marketovi, postavě, která každý den nabízí investorům nákup nebo prodej za jinou cenu). (1997)

7. "Volatilitu považujeme za míru rizika, která má být oříškem." (Buffett řekl, že krátkodobé pohyby cen jsou bezvýznamné a nepředstavují pro dlouhodobého investora žádnou hrozbu, zatímco aktivní obchodování, placení nadměrných poplatků a půjčování peněz jsou skutečnými způsoby, jak poškodit budoucí výnosy). (2001)

8. "Rizikovost investice se neměří pomocí beta (termín z Wall Street, který zahrnuje volatilitu a často se používá při měření rizika), ale spíše pravděpodobností, že tato investice způsobí svému majiteli ztrátu kupní síly během uvažované doby držení. Cena aktiv může značně kolísat, a přesto nemusí být riziková, pokud je přiměřeně jisté, že po dobu držby přinese zvýšenou kupní sílu." (2011)

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články