Britští mobilní operátoři lákají zákazníky konkurentů pomocí bezplatného evropského roamingu

Britové si už roky užívají bezplatného mobilního roamingu po celé Evropě. To se ale pro desítky milionů lidí v nadcházejících měsících změní, protože telekomunikační operátoři začnou po brexitu znovu zavádět roamingové poplatky.

Britové si už roky užívají bezplatného mobilního roamingu po celé Evropě. To se ale pro desítky milionů lidí v nadcházejících měsících změní, protože telekomunikační operátoři začnou po brexitu znovu zavádět roamingové poplatky po celém kontinentu.

EE, Vodafone a Three oznámily, že poplatky za roaming v Evropské unii se vrátí mezi 31. lednem a 23. květnem.

Dvě mobilní sítě, Virgin Mobile a O2, ale v pondělí oznámily, že nemají v plánu znovu zavádět poplatky. Výsledkem je, že jejich zákazníci budou moci používat svá data a volat a posílat SMS na stejných podmínek jako ve Velké Británii. Obě sítě provozuje mateřská společnost Virgin Media O2.

„Virgin Media O2 otevřela dveře roamingu dokořán,“ řekl Kester Mann, ředitel spotřebitelského oddělení a konektivity v analytické firmě CCS Insight. "Vzepřela se tržnímu trendu vracet poplatky, její rozhodnutí držet pevnou vůli zvedne obočí napříč celým sektorem a je značnou ranou pro soupeře. Vzhledem k tomu, že EE, Vodafone a poté Three potvrdily, že obnoví obávané poplatky, nechala Virgin Media O2 pootevřená vrátka, aby prolomila pořadí a narušila trh.“

Gareth Turpin, obchodní ředitel pro mobilní telefony ve Virgin Media O2, v pondělním příspěvku na blogu tvrdil, že čtyřčlenná rodina používající své telefony každý den na dvoutýdenní dovolené by mohla čelit přibližně 100 £ (136 USD). A to už je slušná částka.

Mnoho lidí napsalo na sociální sítě, že plánují opustit EE, Vodafone nebo Three a připojit se k Virgin Media nebo O2, aby využili bezplatného evropského roamingu.

EU v roce 2017 zrušila poplatky za roaming v celém bloku. Když byla Británie součástí EU, všichni Britové mohli v Evropě používat roaming zdarma bez ohledu na svého mobilního operátora. Obchodní dohoda EU z prosince 2020 však umožnila provozovatelům sítí znovu zavést poplatky.

Virgin Media O2 vznikla fúzí za 39 miliard dolarů, která byla schválena loni v dubnu.

„Roaming je jedovatý termín pro mnoho a hororové příběhy lidí, kteří na dovolené nasbírali obrovské účty, správně vedly k rozšířené nedůvěře a odporu vůči telekomunikačním operátorům,“ vysvětlil Mann.

Není ale prozatím zcela jasné, zda Virgin Media O2 časem zvýší sazby svých mobilních tarifů.

Britský premiér Boris Johnson v pondělí na Twitteru uvedl, že vítá rozhodnutí Virgin Media O2 ponechat roaming zdarma.

Britové tak dle očekávání mohou přejít po vypršení smluv k Virgin Mobile nebo O2. Tento pohyb by mohl nejvíce zranit Three, dodal Mann.

Francisco Jeronimo, přidružený viceprezident pro zařízení v analytické firmě IDC, zase řekl, že je těžké vyčíslit, kolik zákazníků opustí EE, Vodafone a Three.

Určitě to bude mít dopad a přiláká mnoho zákazníků k přechodu, zejména ty, kteří pravidelně cestují do zemí EU. Nicméně pro ty, kteří navštíví dovolenou pouze jednou nebo dvakrát ročně na týden, nemusí dodatečné náklady ve výši 2 £ (2,7 dolaru) na den znamenat velkou motivaci k přechodu.

 

Zdroje: cnbc.com; unsplash

Nejnovější články