Po měsících spekulací oznámila minulý týden čínská společnost Didi, že bude stažena z newyorské burzy a bude usilovat o vstup na burzu v Hongkongu. Stažení této akcie z amerického trhu ukazuje, že investování do čínských akcií kótovaných na americkém trhu je stále rizikovější, zejména z politického hlediska. Společnost získala koncem června 4 miliardy dolarů v rámci IPO, ale jen o několik dní později se dostala pod regulační kontrolu Pekingu, který nařídil pozastavit registrace nových uživatelů. Akcie Didi se od IPO propadly o více než 50 %. Ačkoli je situace této společnosti poznamenána specifickými faktory, propad kolem vstupu na burzu přichází v souvislosti s politickým tlakem v Číně i v USA, který tlačí čínské společnosti k obchodování blíže k jejich pevninskému sídlu - i za cenu vyřazení z burzy v USA.
Vyřazení ze seznamu znamená, že čínská společnost obchodovaná na burze by ztratila přístup k širokému okruhu kupujících, prodávajících a zprostředkovatelů. Společnosti kótované na zavedených burzách jsou součástí systému regulace a institucionálních operací, které mohou investorům nabídnout určitou ochranu. Co se ale stane, pokud dojde k delistování akcií z burzy?
Jakmile je akcie vyřazena z obchodování, mohou se její akcie nadále obchodovat prostřednictvím procesu známého jako "over-the-counter". To však znamená, že akcie jsou mimo systém velkých finančních institucí, hlubokou likviditu a možnost prodávajících rychle najít kupce, aniž by přišli o peníze.
Nabízí se i další možnost. V posledních několika letech mnoho významných čínských společností kótovaných v USA, jako jsou Alibaba, Baidu a JD.com, dokončilo sekundární nabídku akcií v Hongkongu. V případě vyřazení akcií z newyorské burzy by investoři mohli vyměnit své akcie kótované v USA za akcie kótované v Hongkongu.
Pokud tedy vlastníte akcie kótované na více burzách, máte menší výhodu oproti investorům do čínských společností obchodovaných pouze na americké burze. I přes to často slýcháme doporučení o vyhnutí se čínským akciím. Jack Siu z investiční banky Credit Suisse říká, že investoři by měli snížit expozici vůči čínským akciím kótovaným v USA. Stejného názoru je i James Early, generální ředitel společnosti Stansberry China. Ten uvedl: "Pravděpodobně se budete muset svých akcie dříve či později vzdát, takže vsaďte už teď.”
Zdroj: cnbc.com, Unsplash