Co si myslí ruská bohatá elita o Putinově invazi?

Zatímco Evropa a USA uvalují sankce na jachty a sídla ruské elity oligarchů, někteří z ultrabohatého vnitřního kruhu Vladimira Putina začali veřejně vystupovat proti jeho invazi na Ukrajinu.

Zatímco Evropa a USA uvalují sankce na jachty a sídla ruské elity oligarchů, někteří z ultrabohatého vnitřního kruhu Vladimira Putina začali veřejně vystupovat proti jeho invazi na Ukrajinu.

I když se nikdo přímo nezmiňoval o ruském prezidentovi, nesouhlas od jeho vysoce profilovaných spojenců – z nichž mnozí mají úzké vazby na Kreml – signalizují rozšiřující se trhlinu.

Michail Fridman, zakladatel největší ruské soukromé banky Alfa Bank a jeden z nejbohatších lidí v zemi, se stal prvním ruským podnikatelem, který v pátek vystoupil proti konfliktu a vyzval k ukončení „tragédie“ a „krvácení“.  V dopise zaměstnancům své londýnské soukromé investiční společnosti LetterOne ukrajinský rodák, jehož rodiče stále žijí v zemi, uvedl, že je „přesvědčen“, že „válka nikdy nemůže být řešením“.

„Jsem hluboce oddán ukrajinskému a ruskému národu a současný konflikt vnímám jako tragédii pro oba, tyto národy“ napsal v dopise, který poprvé viděl Financial Times.

„Nedělám žádná politická prohlášení,“ pokračoval, „jsem obchodník se zodpovědností vůči svým mnoha tisícům zaměstnancům v Rusku a na Ukrajině. Jsem však přesvědčen, že válka nikdy nemůže být řešením. Tato krize bude stát životy a poškodí oba národy, které byly stovky let bratry.“

"Skutečně věřím, že toto šílenství by mělo co nejrychleji přestat," řekl s tím, že společnost poskytuje internetové připojení Ukrajincům prchajícím před konfliktem.


 

Ruským oligarchům hrozí další sankce


 

Evropská unie v pondělí uvalila sankce na Fridmana spolu s jeho obchodním partnerem Petrem Avenem, ocelářským magnátem Alexejem Mordašovem. Sanice se týkají celé řady dalších ultrabohatých Rusů.

Fridman v úterý odpověděl, že neví, zda v Rusku dojde k odporu vůči invazi. Uvedl však, že “plošný zákaz podnikání Rusů ve světě se být zdá nespravedlivý.”

Mordashov mezitím označil boje za „tragédii dvou bratrských národů“, která by měla být zastavena a dodal, že by on sám neměl být terčem mezinárodních sankcí.

„Se současným geopolitickým napětím nemám absolutně nic společného. Nechápu, proč na nás byly uvaleny sankce,“ řekl.

Magnát Oleg Děripaska, který byl předmětem amerických sankcí, minulý týden napsal na Telegram: „Mír je velmi důležitý!  Vyjednávání musí začít co nejdříve!“

Oleg Tinkov, zakladatel Tinkoff Bank, který v současné době podstupuje léčbu rakoviny, označil konflikt za „nemyslitelný a nepřijatelný“ a vyzval státy, aby raději utrácely peníze na výzkum rakoviny a „ne na válku“.

Roman Abramovich, vlastník anglického fotbalového týmu Chelsea, se veřejně nevyjádřil, ale předal „správu“ týmu charitativní nadaci.  Údajně se také v pondělí účastnil rozhovorů v Bělorusku poté, co ho Ukrajina požádala o pomoc při dosažení „mírového řešení“.


 

Vysoce postavení disidenti


 

Komentáře od bohaté ruské elity se připojují ke komentářům dalších významných osobností, včetně herečky Liji Achedžakové a držitele Nobelovy ceny za mír Dmitrije Muratova. Ti vyzvali k ukončení nepřátelství.

Za téměř dvě desetiletí od uvěznění Michaila Chodorkovského, tehdy nejbohatšího muže Ruska, a to za financování opozičních stran proti Putinovi, vystoupilo pouze málo oligarchů, pokud vůbec nějací.

Někteří miliardáři z Ruska již zaznamenali téměř poloviční hodnotu čistého jmění, což má za následek odhadované kombinované ztráty v letošním roce ve výši 83 miliard dolarů, protože ruská ekonomika zůstává v sestupu a rubl ztrácí hodnotu.

Jiní z miliardářů se zase ptají, jaký vliv mají, pokud vůbec nějaký, na mocného ruského vůdce. Ten neprokázal žádné známky toho, že by ustoupil.


 

Zdroje: cnbc.com; unsplash

Nejnovější články