Příběh Američanky: Hackeři mi pomohli najít ztracené bitcoiny

Nadšenci do technologií pomohli ženě odemknout její bitcoinovou peněženku s bitcoiny.

Rhonda Kampert v roce 2013 koupila šest bitcoinů, kdy každý stál asi 80 dolarů (1 700 Kč). "Jednou jsem poslouchala rozhlasovou talk show, když začali mluvit o kryptoměnách a bitcoinech, a tak mě to zaujalo," říká. "Nákup byl tehdy komplikovaný, ale prohrabala jsem se tím procesem a koupila své bitcoiny."

Rhonda během dalšího roku po nákupu této kryptoměny část utratila a pak na to zapomněla. Když koncem roku 2017 viděla titulky oznamující, že hodnota bitcoinu vzrostla na téměř 20 000 dolarů, nadšeně šla ke svému počítači, aby se přihlásila a vybrala za ně peníze. Tam nastal problém. Chyběly jí některé přihlašovací údaje pro její bitcoinovou peněženku.

"Tehdy jsem si uvědomila, že na mém výtisku chyběly nějaké číslice na konci identifikátoru mé peněženky. Měla jsem kus papíru s heslem, ale netušila jsem, jaké je moje ID peněženky," říká Rhonda. "Bylo to hrozné. Měsíce jsem zkoušela všechno, ale bylo to beznadějné. Tak jsem to prostě vzdala." Rychle vpřed do loňského jara a hodnota bitcoinu vyletěla nad 50 000 $ – více než 600krát víc, než Rhonda zaplatila před osmi lety. Plná nového odhodlání najít své mince, narazila na internetu na otce a syna hledače krypto pokladů Chrise a Charlieho Brookse.

"Po chvíli, kdy jsem s kluky mluvila online, jsem jim věřila natolik, že jsem jim předala všechny podrobnosti, na které jsem si vzpomněla. Pak jsem čekala," říká. "Nakonec jsme si spolu sedli na videohovor a sledovali, co všechno se stalo. Chris otevřel peněženku a tam to bylo. Prostě se mi tak ulevilo!" Rhondina peněženka tří a půl bitcoinu měla v tu chvíli hodnotu 175 000 dolarů. "Dala jsem Chrisovi a Charliemu jejich 20%, pak první věc, kterou jsem udělala, bylo vybrat z bitcoinů peníze v hodnotě 10 000 dolarů, aby měla má dcera na vysokou školu."

Říká, že zbytek schovává v hardwarové peněžence – bezpečnostním zařízení, jako je USB klíčenka, která ukládá její údaje offline. Rhonda doufá, že tato populární kryptoměna, každá v současné době v hodnotě 44 000 dolarů, opět poroste.

 

Zdroje: bbc.com, Pixabay

Nejnovější články