Indie uvedla, že aplikovala jednu miliardu vakcín proti covidu. Šesté největší ekonomice planety se vrací život.
„Miliardová hranice je pro Indii velká událost. Stále je ale potřeba pokračovat a co nejrychleji naočkovat všechny své dospělé,“ řekl agentuře Bloomberg Shahid Jameel, jeden z předních indických virologů.
Systém očkování v Indii ale má i díky vlivu náboženských vůdců svá specifika. Například v jedné vesnici v himálajském státě Himáčalpradéš obyvatelé souhlasili s očkováním až poté, co úředníci šli hodiny na horu, aby se poradili s místními božstvy.
Pandemií zdevastovaná země s více než 1,3 miliardy obyvatel je v celkovém počtu podaných dávek na druhém místě za Čínou. Očkování proti Covid-19 v Indii přitom ještě počátkem roku procházelo velkou krizí. V mnoha oblastech rozlehlé země chyběla vakcína a rezervační systém pro zájemce o očkování čelil mnoha závadám a prakticky nefungoval.
Snaha o imunizaci země začala nabírat na síle až v červnu poté, co se postupně zlepšovala distribuce vakcín. Spojené státy odstranily vývozní omezení a indická federální vláda také začala hrát větší roli při nákupech vakcín.
Z podávání zhruba dvou milionů dávek denně v květnu později rostla proočkovanost na průměrných osm milionu lidí denně. Pandemie koronaviru si ale v Indii vybrala brutální humanitární a ekonomickou daň. Podle vládních údajů zemřelo v zemi na Covid-19 více než 450 000 lidí. Mnoho odborníků ale tvrdí, že skutečný počet zemřelých je mnohem vyšší.
Indie nejvíc trpěla v dubnu a květnu, kdy se objevila covidová varianta Delta. S novými případy, které v některých dnech přesáhly 400 000 nakažených, systém zdravotní péče v zemi kolaboval.
Přestože se Indii začalo dařit, zdravotníci musí dál přesvědčovat lidi, aby se vrátili pro druhou dávku. Vláda proto nedávno požádala Asijskou rozvojovou banku a Asijskou banku pro infrastrukturu o půjčku dvou miliard dolarů na nákup dalších očkovacích dávek. Vzhledem k tomu, že druhou dávkou je v zemi plně proočkovaná pouze čtvrtina populace, jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik zemí G20 zůstává pořád zranitelná.
Zdroje: bloomberg.com, unsplash