Autor: Filip Kejval

Investiční ikona Peter Lynch ve vzácném rozhovoru varoval před spekulacemi, panikou a předvídáním trhu

Peter Lynch ve vzácném rozhovoru pro společnost Fidelity varoval před spekulacemi, nastínil, kdy nakupovat a prodávat akcie, a zdůraznil, že snaha o načasování trhu je marná.

Peter Lynch ve vzácném rozhovoru pro společnost Fidelity varoval před spekulacemi, nastínil, kdy nakupovat a prodávat akcie, a zdůraznil, že snaha o načasování trhu je marná.

Legendární sběratel akcií a autor knihy "One Up on Wall Street" v srpnovém rozhovoru zdůraznil, že investoři musí provádět vlastní průzkum, udržet si nervy na uzdě během výprodejů a být otevření široké škále příležitostí.

Lynch je známý především tím, že jako manažer fondu Magellan společnosti Fidelity dosáhl za 13 let ročního výnosu 29 % a zvýšil objem spravovaných aktiv z 18 milionů dolarů v roce 1977 na 14 miliard dolarů v roce 1990.

Zde je 9 nejlepších Lynchových citátů, lehce upravených a zkrácených pro přehlednost:

1. "Na burze je nejdůležitějším orgánem žaludek. Není to mozek." (Lynch vysvětlil, že investoři musí znát svou toleranci k bolesti a často uspějí, pokud se jednoduše drží svých podílů).

2. "Musíte se každý den podívat do zrcadla a říct si: 'Co budu dělat, když trh klesne o 10 %?' Co udělám, když klesne o 20 %? Budu prodávat?" Pokud je to vaše odpověď, měli byste zvážit, zda dnes nesnížíte svůj akciový podíl."

3. "Akcie nejsou losy. Za každou akcií stojí společnost. Pokud se daří společnosti, daří se časem i akciím a naopak. Musíte se dívat na společnost - to je to, co zkoumáte."

4. "Veřejnost je opatrná, když si kupuje dům, když si kupuje ledničku, když si kupuje auto. Budou pracovat hodiny, aby ušetřili sto dolarů za zpáteční letenku. Přesto dají pět nebo deset tisíc dolarů na nějaký bláznivý nápad, který slyšeli v autobuse. To je hazard. To není investování. To není výzkum. To je jen naprostá spekulace."

5. "Z baseballového hlediska chcete koupit ve druhé nebo třetí směně a dostat se ven v sedmé nebo osmé." (Lynch uvedl příklad Walmartu, který měl jako desetiletá veřejná společnost obchody pouze v 15 % USA, dalších 30 let expandoval po celé zemi a jeho akcie během tohoto období prudce vzrostly 50krát.)

6. "Až se obchod změní z polorozpadlého na lepší a dobrý, pravděpodobně končím. Společnost, která byla příběhem růstu, prodáte, když už není kam růst."

7. "Teoreticky se výhoda jednotlivce za posledních 20, 30 let oproti profesionálovi zlepšila. Problém je v tom, že lidé mají tolik předsudků. Nepodívají se na železnici, ropnou společnost, ocelářskou společnost. Budou se dívat jen na společnosti, které rostou o 40 % ročně. Nebudou se dívat na obraty. Nebo společnosti s odbory. Musíte být opravdu agnostik."

8. "Z dlouhodobého hlediska je akciový trh velmi dobrým místem k pobytu. Ale více lidí přišlo o peníze při čekání na korekce a při jejich očekávání než při skutečných korekcích. Snaha předvídat vrcholy a dna trhu není produktivní."

9. "Myslím, že pokud jste strávili více než 13 minut ročně nad ekonomikou, promarnili jste více než 10 minut. Není to užitečné. Každý chce předpovídat budoucnost a já jsem se snažil volat na věštecké linky 1-800. Nepomohlo to. Jediné, na co bych se podíval, je to, co se děje právě teď."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články