Moskva zablokovala přístup na ukrajinskou webovou stránku pro ruské vojáky, kteří se chtějí vzdát, poté, co byla bombardována žádostmi

Ruská vláda v neděli zakázala uživatelům v celé zemi přístup na ukrajinské webové stránky, které vyzývají příslušníky ruské armády, aby se vzdali.

Ruská vláda v neděli zakázala uživatelům v celé zemi přístup na ukrajinské webové stránky, které vyzývají příslušníky ruské armády, aby se vzdali.

Od 4. října bylo na stránku nazvanou Hochu Žit doručeno více než 2 000 žádostí příslušníků ruské armády, aby opustili svá stanoviště a dobrovolně se vzdali ukrajinským silám, uvedl deník Kyiv Independent.

V překladu z ruštiny znamená Hochu Žit "Chci žít". Ukrajinská státní webová stránka slibuje dodržování Ženevských konvencí o zacházení s válečnými zajatci a nabízí vzdávajícím se příslušníkům ruské armády tři jídla denně, právní podporu a lékařskou péči, pokud o kapitulaci požádají prostřednictvím této stránky nebo přidružené horké linky.

Horká linka byla poprvé oznámena 19. září ukrajinským ministerstvem obrany, pouhé dva dny předtím, než ruský prezident Vladimir Putin oznámil mobilizaci 300 000 vojenských záložníků - z nichž mnozí byli povoláni - na bojiště.

V neděli projekt Roskomsvoboda, nevládní ruská organizace bojující proti cenzuře, informovala, že přístup na stránky byl zablokován z pověření ruské generální prokuratury.

Ruský generální prokurátor, jehož funkci v současné době zastává Putinem nominovaný Igor Krasnov, stojí v čele soudního systému země.

"Projekt byl zablokován dvakrát... Poprvé to bylo pomocí "masky", kdy byl omezen přístup ke všem doménám a subdoménám, podruhé to byla jen celá webová stránka," uvedl ruský list Kommersant, podle něhož projekt Roskomsvoboda zablokoval stránky.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články