Může nakonec trvat ukrajinská válka i mnohem déle?

Jak Rusko postupně zabírá další a další území na Ukrajině a pokračuje v útocích na různé cíle v krajině Donbasu, tak se analytici obávají, že ukrajinští bojovníci ztrácejí převahu. Vyvolává to i otázky, jak dlouho může konflikt nakonec trvat?

Jak Rusko postupně zabírá další a další území na Ukrajině a pokračuje i v útocích na různé cíle v krajině Donbasu, tak se analytici obávají, že ukrajinští bojovníci ztrácejí převahu. Vyvolává to i otázky, jak dlouho může konflikt nakonec trvat?

"Mám z toho obavy," řekl William Alberque, ředitel strategie, technologie a kontroly zbrojení v Mezinárodním institutu pro strategická studia. "Existuje obrovské riziko, že Ukrajina bude i nadále postupně ztrácet svoji vlastní půdu."

Od doby, kdy Rusko 24. února poprvé zahájilo invazi na Ukrajinu, se mnohé změnilo. Zpočátku se zdálo, že Rusko zaútočilo na zemi z jihu, východu a severu, brzy si ale uvědomilo, že si ukouslo mnohem větší sousto, než mohlo zvládnout. Od té doby Rusko přesměrovalo své úsilí  na východní Ukrajinu.

Tento přesun od ukrajinského hlavního města Kyjeva, stejně jako další strategická selhání ruských sil během počáteční fáze konfliktu, dodaly ukrajinskému vedení velkou morální podporu a mezi západními spojenci začal panovat optimismus.

Tento neutuchající optimismus však netrval dlouho. Guvernér Luhanska v pondělí varoval, že Rusko již kontroluje většinu Severodoněcka a pokračují těžké boje, přičemž všechny mosty do města až na jeden jsou zničeny a poslední je navíc kriticky poškozen.

Nyní se zdá, že se situace změnila ve prospěch Ruska, varují analytici, a dobytí Severodoněcka Ruskem, které se navíc zdá být stále pravděpodobnější, by mohlo znamenat další obrovský zlom.

„Rusko dělá postupný pokrok a nyní údajně kontroluje většinu strategického města Severodoněck, ačkoli v oblasti pokračují těžké boje,“ uvedl minulý týden Andrius Tursa, poradce Teneo Intelligence pro střední a východní Evropu.

„Dobytí tohoto města – stejně jako Lysyčanska na západě – je zásadní pro to, aby Rusko získalo plnou kontrolu nad Luhanskou administrativní oblastí. Pokud by byla tato mise úspěšná, ruská ofenzíva by se pravděpodobně zaměřila i nadále na Doněckou oblast, jejíž zhruba polovina již je obsazena,“ řekl.

Tursa řekl, že situace na Donbasu odráží ruské vojenské výhody, včetně mnohem větší palebné síly a počtu vojáků.

„Ve srovnání s první fází ofenzívy se zdá, že ruská strana zlepšila své operační a logistické aktivity a více využívá i své vzdušné převahy a schopností elektronického boje. Ukrajina mezitím trpí pomalými a nedostatečnými dodávkami zbraní od svých spojenců.”

Alberque dodal, že má „skutečné obavy, že pokud Ukrajina nedokáže odrazit útoky ruské linie a nezačne Rusko zatlačovat zpět, tak bychom mohli být v konečném důsledku svědky zmrazeného konfliktu, který může trvat deset nebo i více let."

Tento hrozivý scénář by pak mohl mít pro světovou ekonomiku mnohem větší dopad, než jsme si doposud mohli vůbec představit. 

 

Zdroje: bloomberg.com; cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články