Převzetí Chelsea: Todd Boehly dokončil převzetí za 4,25 miliardy liber a éra Romana Abramoviče končí

Konsorcium vedené Toddem Boehlym dokončilo převzetí Chelsea za 4,25 miliardy liber, čímž ukončilo 19leté vlastnictví klubu Romanem Abramovičem.

Konsorcium vedené Toddem Boehlym dokončilo převzetí Chelsea za 4,25 miliardy liber, čímž ukončilo 19leté vlastnictví klubu Romanem Abramovičem.

Po měsících vyjednávání byla dohoda ve středu ráno konečně schválena, když vláda obdržela právní záruky, že Roman Abramovič, jehož majetek byl ve Spojeném království zmrazen, nebude mít z prodeje prospěch.

Výtěžek z prodeje bude zmrazen na bankovním účtu ve Spojeném království, dokud vláda neobdrží další ujištění, že peníze půjdou výhradně na podporu humanitárních cílů na Ukrajině.

Rusko-izraelský miliardář Abramovič dal Chelsea, kterou koupil v roce 2003, na prodej 2. března, týden po invazi Vladimira Putina na Ukrajinu 24. února.

Převzetí ukončí jeho 19leté vlastnictví klubu a spoluvlastník Los Angeles Dodgers Boehly se stane majoritním vlastníkem Chelsea, i když většinový podíl převezme kalifornská investiční společnost Clearlake Capital. Noví majitelé prý plánují do klubu investovat 1,75 miliardy liber, což celkovou hodnotu převzetí odhaduje na 4,25 miliardy liber.

Od chvíle, kdy byl Abramovič sankcionován, nemohla Chelsea prodávat ani podepisovat smlouvy s hráči, ale nyní, po dokončení převzetí, budou tato omezení zrušena.

Tam, kde byli konkurenční uchazeči nuceni hasit požáry nebo se odklonili od kurzu, Boehly nikdy nedovolil, aby jeho pevný postoj ochabl.

Základem vítězného konsorcia je laserové zaměření spoluzakladatele společnosti Eldridge Industries Boehlyho a spoluzakladatele společnosti Clearlake Capital Behdada Eghbaliho.

Boehlyho a Eghbaliho pojí pevné přátelství a blízký pracovní vztah a oba muži jsou charakterizováni jako skromní a nenápadní - což je v rozporu s jejich vysokým postavením ve finančních kruzích.

Tento klidný a příjemný, ale zároveň soustředěný a profesionální přístup si získal přízeň těch, kteří prodej Chelsea realizovali, a to v často napjatém a intenzivním procesu.

Boehly a Eghbali byli schopni dokázat pevnost svého konsorcia jak šéfům Chelsea, tak nejvyšším představitelům Raine Group, newyorské obchodní banky, která na prodej dohlížela.

Kalifornský investiční gigant Clearlake nyní převezme většinový podíl Chelsea, i když se Boehly stane majoritním vlastníkem.

Pouze díky pevným vztahům mezi Boehlym a Eghbalim i Clearlakem dostali prodávající zelenou.

Společnost Boehly v roce 2019 provedla due diligence nabídky Chelsea, čímž získala značnou výhodu ve značně zrychleném procesu prodeje.

Dalo se očekávat, že prodej Chelsea bude trvat zhruba devět měsíců při běžném časovém tlaku. Místo toho Blues a Raine uzavřeli kupní smlouvu za méně než 10 týdnů a celý prodej včetně ratifikace vládou byl dokončen za pouhé tři měsíce.

Raine a Chelsea si zaslouží skutečné uznání za to, že se jim podařilo tak složitou a rozsáhlou transakci uskutečnit tak rychle, neboť se předpokládá, že vedoucí pracovníci pracovali v průběhu celého procesu více než 20 hodin denně.

Abramovič dal Chelsea oficiálně na prodej 2. března, v době ruské invaze na Ukrajinu.

10. března pak britská vláda na 55letého muže uvalila sankce a Downing Street tvrdí, že prokázala jeho vazby na Vladimira Putina.

Prodej Chelsea se těšil nebývalému zájmu veřejnosti, a to jak ze strany lovců profilů, jako je turecký podnikatel Muhsin Bayrak, tak ze strany důvěryhodnějších osobností, jako je britský realitní magnát Nick Candy a další.

Kromě veřejného mínění, které vyvolal vládní dohled, však nakonec zůstala vyjednávání za zavřenými dveřmi.

Do užšího výběru nakonec postoupili čtyři uchazeči: Boehly, rodina Rickettsů vlastnící Chicago Cubs, Sir Martin Broughton a spolumajitel Boston Celtics Steve Pagliuca.

Nabídku vedenou Rickettsem od počátku provázely problémy s image, když se znovu objevily historické uniklé e-maily patriarchy rodiny Joea Rickettse, v nichž označil muslimy za "mé nepřátele", což vyvolalo velké obavy.

Vedoucí nabídky Tom a Laura Rickettsovi však dokázali prokázat své závazky v oblasti rozmanitosti a inkluze a díky významné investici Kena Griffina se nabídka začala jevit jako přesvědčivá.

Šéfové Raine byli připraveni potvrdit Boehlyho jako preferovaného uchazeče v pátek 29. dubna, když nejbohatší muž Británie na poslední chvíli vnesl do hry překážku.

Sir Jim Ratcliffe předložil nabídku mimo oficiální proces v naději, že se mu podaří přeskočit ostatní konkurenční konsorcia.

Podání bylo bráno vážně, ale po několika dnech další zběsilé činnosti nakonec společnost Boehly status preferovaného uchazeče získala.

Dokončení kupní smlouvy v sobotu 7. května v časných ranních hodinách zajistilo, že éra Abramoviče v Chelsea brzy skončí.

V posledních týdnech měl Boehly možnost navštěvovat zápasy na Stamford Bridge, a to jak v ředitelské lóži, tak i na tribuně mezi fanoušky.

Nedbale oblečený a uvolněný nový šéf Blues se nechal slyšet, že ho pravidelnost uznání fanoušků zaskočila, na rozdíl od jeho menšího zájmu o zápasy Dodgers v USA.

Nový šéf Chelsea je díky svým finančním zkušenostem přirozeně fascinován vlivem dat ve sportu. Chelsea může očekávat, že Boehly bude hledat všechny možné analytické výhody, zejména pokud jde o nábory.

Někteří přední fotbaloví finanční analytici se domnívají, že hodnota předních klubů Premier League by mohla do 10 let dosáhnout až 10 miliard liber, a Boehly a jeho konsorcium jsou s hodnotou svého rekordního nákupu sportovních franšíz spokojeni.

Roman Abramovič se v sobotu rozloučil s fanoušky Chelsea po 19 letech působení v klubu.

Jeho prohlášení znělo: "Je to téměř tři měsíce, co jsem oznámil svůj záměr prodat FC Chelsea. Během této doby tým tvrdě pracoval na nalezení vhodného správce pro Chelsea FC, který by měl nejlepší předpoklady k tomu, aby úspěšně vedl klub do jeho další kapitoly.

"Vlastnictví tohoto klubu s sebou nese velkou zodpovědnost. Od svého příchodu do Chelsea před téměř dvaceti lety jsem byl přímým svědkem toho, čeho tento klub může dosáhnout. Mým cílem bylo zajistit, aby příští majitel měl myšlení, které umožní úspěch mužského a ženského týmu, a také vůli a odhodlání pokračovat v rozvoji dalších klíčových aspektů klubu, jako je akademie a zásadní práce Nadace Chelsea.

"Jsem rád, že toto pátrání bylo úspěšně ukončeno. Při předávání Chelsea novým správcům bych jim rád popřál hodně úspěchů na hřišti i mimo něj.

"Byla to pro mě životní čest být součástí tohoto klubu - chtěl bych poděkovat všem bývalým i současným hráčům, zaměstnancům a samozřejmě fanouškům klubu za tyto neuvěřitelné roky.

"Jsem hrdý na to, že díky našim společným úspěchům budou mít z nově založené charitativní nadace prospěch miliony lidí. To je odkaz, který jsme společně vytvořili."

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články