Skandál ve Facebooku - informátor ze společnosti bude svědčit v Evropě u britského parlamentu

Frances Hagen vypověděla minulý týden o nepravostech, které se dějí uvnitř společnosti Facebook. Rozpoutala tím rozsáhlou diskuzi.

Frances Haugen, bývalá produktová manažerka Facebooku, minulý týden přednesla senátnímu panelu, že vedení společnosti upřednostňuje „peníze před lidmi“ a vyzvala tím zákonodárce, aby zasáhli.Tato interní informace Facebooku, která  unikla z interního průzkumu společnosti, ukazuje, že Instagram může být velmi škodlivý pro mládež, obzvláště pro dospívající dívky.Frances Haugen ohledně toho vystoupila před zákonodárci a nyní je připravena předložit zákonodárcům v britském parlamentu důkazy. Stane se tomu tak 25.října.

O tomto víkendu hlavní mluvčí Facebooku Nick Clegg uvedl, že firma na sociálních sítích zavede nové funkce, které by měly mladistvé odradit  od škodlivého obsahu a ti by pak mohli trávit na instagramu více času bez rizika.

“Musí existovat větší transparentnost v rozhodování společností, jako je Facebook, když vyměňují bezpečnost uživatelů za zapojení uživatelů," řekl doslova Damian Collins, britský poslanec a předseda smíšeného výboru vládního zákona o bezpečnosti online.

Collins se proslavil už v roce 2018, kvůli skandálu se sběrem dat Cambridge Analytica v řadě parlamentních slyšení přímo ve Facebooku.

Vláda Spojeného království nyní zavádí nové právní předpisy, které by digitálním gigantům ukládaly povinnost péče, aby zajistily, že budou sledovat a podnikat kroky proti nezákonnému nebo škodlivému materiálu online.  Pokud tak neučiní, může dojít k pokutě až do výše 10% ročních globálních příjmů nebo 18 milionů liber (24 milionů dolarů), podle toho, která částka je vyšší.

Zákonodárci EU mezitím také pozvali paní Haugen , aby se zúčastnila slyšení o informátorech v oblasti technologií z 8. listopadu, ačkoli zatím není jasné, zda jejich žádost přijala.

“Oznamovatelé, jako je Frances Haugen, ukazují, že je naléhavě nutné stanovit demokratická pravidla pro online svět v zájmu uživatelů," uvedla v pondělí v prohlášení Anna Cavazzini, předsedkyně výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu.”Její odhalení poukázalo na  inherentní konflikt mezi obchodním modelem platformy a zájmy uživatelů."

Evropská unie má své vlastní plány na regulaci Big Tech.  Blok pracuje na zavedení dvou zásadních zákonů - zákona o digitálních službách a zákona o digitálních trzích - navržených tak, aby potlačily toxický obsah a zvýšily konkurenci.


 

Zdroje: cnbc.com

             freepik.com

Nejnovější články